• Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Archiwum wydarzeń
Reklama

Święto Pluszowego Misia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Galeria zdjęć 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Chrzanowie uczciły ten dzień razem ze swoimi pluszowymi ulubieńcami w Filii nr 4, na os. Kąty.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek: sympatyczna, miła w dotyku, przyjazna dziecku i oczywiście niezastąpiona jako przytulanka przy zasypianiu...Misie stały się popularne w bajkach, wierszach, piosenkach i dobranockach.

Ten ulubieniec wszystkich dzieci obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszaka zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka. Świadek tego zdarzenia, Clifford Berryman, uwiecznił tę historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go producent zabawek - Morris Michton. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Rysunek Clifforda Berrymana
Rysunek Clifforda Berrymana

27 listopada 2007 r. w Filii nr 4 obchodziliśmy święto misia już po raz trzeci. Tego dnia dzieci z  Przedszkola Samorządowego nr 1 w Chrzanowie, pod opieką nauczyciela, pani Renaty Ciołek, przyszły do biblioteki w towarzystwie swoich pluszowych ulubieńców. Po przywitaniu miłych gości kierownik filii Dorota Bartula zapoznała dzieci z historią powstania pluszowego misia. Następnie przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych maskotkach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji o sławnych misiach znanych z bajek, wierszy i filmów. Oczywiście, najpopularniejszą postacią okazał się, jak można się było domyśleć - Kubuś Puchatek!
Dzieci zapoznały się również z ciekawostkami z życia niedźwiedzi i obejrzały pokaz slajdów w komputerze.

 Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez książki i głośnego czytania. Dzieci wysłuchały zabawnego wierszyka pt. "Dziesięć pluszowych misiów" i historyjki o niegrzecznym misiu z ruchomej książeczki - "Gdzie jesteś, Alusiu?". Dużo śmiechu i zabawy było również przy nauce wierszyka-wyliczanki Kubusia Puchatka.

Na zakończenie tego pełnego wrażeń spotkania przedszkolaki ogladały ilustracje w książkach o misiach, ze zbiorów biblioteki, a następnie zwiedziły wystawę rysunków, przedstawiających ich ulubione pluszaki.

Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowanki - oczywiście z misiami!

Galeria
GaleriaGaleriaGaleria

 

 • Kilka sekund od śmierci
  Harlan Coben


  Więcej…
 • Kradzież tożsamości
  Tomasz Trejderowski


  Więcej…
 • alt
  Odnieś sukces w sieci!
  Krzysztof Morawski

  Więcej…

Miejska Biblioteka Publiczna
w Chrzanowie
ul. Broniewskiego 10c
32 - 500 Chrzanów

email: biblioteka@mbp.chrzanow.pl
tel. 32 763 27 40,
32 753 85 16

fax. 32 763 27 59,
32 753 85 16 wew. 106MBP w mediach


Kronika Chrzanowska


Polecamy strony

Małopolska Biblioteka Cyfrowa
Fidkar
Portal Oświatowy Powiatu Chrzanowskiego


Dołącz do nas!

Modernizacja roku

Chrzanów zauważony w Warszawie!
List gratulacyjny dla chrzanowskiej biblioteki od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
podziękował za NARODOWE CZYTANIE FREDRY.