Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia kilkuset wolontariuszy rozdaje warszawiakom żółte żonkile ? symbol pamięci o powstaniu. Tegoroczna edycja ma zasieg ogólnopolski. Chrzanowska biblioteka po raz pierwszy włącza się w akcję. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W holu biblioteki możną zobaczyć film Nie było żadnej nadziei. Powstanie w Getcie Warszawskim 1943  oraz wystawę informującą o akcji ŻONKILE.