Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Katalogi i bazy

Katalogi
on-line
SOWA OPAC

Katalog centralny

Katalog centralny obejmuje opisy książek gromadzonych przez Wypożyczalnię, Czytelnię Naukową, Oddział dla Dzieci oraz filie biblioteczne.
Katalog jest opracowywany w oparciu o oprogramowanie SOWA2/MARC21. Można go przeszukiwać według kilku kryteriów wyszukiwawczych, m.in. autora, tytułu publikacji, hasła przedmiotowego, wydawnictw, serii, symbolu UKD, ISBN. Istnieje także możliwość sprawdzenia rozmieszczenia i dostępności poszczególnych egzemplarzy oraz ich zamówienia bądź zarezerwowania.

KATALOG ONLINE
REGULAMIN

Bibliografia regionalna

W bibliografii regionalnej znajdziesz opisy bibliograW bibliografii regionalnej znajdziesz opisy biblioficzne książek, fragmentów książek, folderów, map oraz artykułów z czasopism i gazet, materiałów dotyczących powiatu chrzanowskiego oraz historyczno – geograficznego obszaru ziemi chrzanowskiej.

Bibliografia regionalna jest uaktualniana na bieżąco. Zawiera przede wszystkim opisy publikacji wydanych po 1990 r., a najstarszym dokumentem opisanym w bazie jest Powiat Chrzanowski w W. Ks. Krakowskiem : monografia historyczno-geograficzna Stanisława Polaczka wydana w 1914 roku.

Każdy opis zawiera krótka adnotacją dotyczącą treści opisywanego artykułu.

Ze względu na olbrzymią liczbę materiałów regionalnych W bibliografii pomijamy materiały interwencyjne, okresowo powtarzające się aktualności, krótkie zapowiedzi imprez, materiały okolicznościowe bez istotnej wartości informacyjnej.

Katalog Dokumentów Życia Społecznego

Katalog Dokumentów Życia Społecznego (DŻS) obejmuje materiały o różnorodnym charakterze: informacyjnym, normatywnym, propagandowym i reklamowym. Odzwierciedlają one wszelkie przejawy życia społecznego, kulturalnego, politycznego i gospodarczego. Są to głównie druki ulotne, afisze, plakaty, zaproszenia, foldery, katalogi, plany, mapy, sprawozdania, rękopisy, maszynopisy, fotografie itp.

Rodzaje gromadzonych dokumentów życia społecznego to:
katalogi wystaw
programy różnych imprez artystycznych, kulturalnych, politycznych, naukowych, sportowych itd.
zaproszenia   
afisze i plakaty
druki propagandowe
wykazy osobowe i rzeczowe (spisy telefonów, rozkłady jazdy)
sprawozdania z działalności stowarzyszeń
raporty roczne firm
prospekty, przewodniki, informatory turystyczne
czasopisma organizacji, stowarzyszeń
gazetki szkolne
materiały audiowizualne
plakietki, proporczyki
Wpływające do Działu Informacji Regionalnej dokumenty poddawane są selekcji pod względem ich przydatności dla potrzeb potencjalnego użytkownika.

Kartoteka zagadnieniowa

Kartoteka zagadnieniowa MBP w Chrzanowie opracowywana jest w Czytelni Czasopism od roku 2008 w programie bibliotecznym SOWA2/MARC21. Czasopisma z których tworzona jest kartoteka to: Wprost, Newsweek, Polityka i Cogito.

pozostałe

IBUK – czytelnia internetowa

Serwis libra.ibuk.pl to pierwsza i największa czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. W ibuku znajdziemy publikacje naukowe z zakresu humanistyki, nauk społecznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych, prawnych, medycyny i informatyki.

Do dyspozycji czytelników pozostają także leksykony, słowniki oraz publikacje w języku angielskim i niemieckim. Dostęp do elektronicznych wersji ponad tysiąca publikacji z bazy czytelnia on-line ibuk.pl jest możliwy na wszystkich komputerach w sieci biblioteki. Poza tym w bibliotece są do odbioru hasła do zdalnego logowania, aby mogli Państwo korzystać z oferty z komputerów domowych. Po wejściu na stronę http://libra.ibuk.pl/ wyświetla się lista pozycji, do których dostęp został wykupiony. Kliknięcie w ikonę książki umożliwia czytanie publikacji na ekranie komputera, nawigację poprzez spis treści, powiększanie czy wyszukiwanie w treści książki. Istnieje możliwość założenia konta myIbuk, dzięki któremu możesz korzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką:

  • wyszukiwanie wewnątrztekstowe
  • dodawanie zakładek
  • zaznaczanie fragmentów tekstu
  • wprowadzanie własnych notatek
  • tagowanie fragmentów
  • eksport notatek – prześlij / udostępnij notatkę / zakładkę

Możesz zasugerować zakup pozycji, której nie ma w bazie naszej Biblioteki. W tym celu kliknij w ikonę ZGŁOŚ ZAKUP BIBLIOTECE. Każdą z książek można otworzyć pięciokrotnie w tym samym czasie.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Małopolska Biblioteka Cyfrowa (MBC) gromadzi i udostępnia dziedzictwo kulturowe Małopolski (książki, czasopisma, dokumenty), zabytki kultury narodowej przechowywane w małopolskich bibliotekach oraz publikacje z kolekcji małopolskich twórców i instytucji.

 

W wyborze udostępniany jest zasób edukacyjny, publikacje naukowe oraz informacja biznesowa i urzędowa. MBC to rezultat wspólnych działań władz Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, bibliotek Małopolski, organizacji pozarządowych, podmiotów komercyjnych, wydawców i samych twórców.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa gromadzi i udostępnia dziedzictwo kulturowe Małopolski (książki, czasopisma, dokumenty), zabytki kultury narodowej przechowywane w małopolskich bibliotekach oraz publikacje z kolekcji małopolskich twórców i instytucji.
MBC to rezultat wspólnych działań władz Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, bibliotek Małopolski, w tym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Zbiory dostępne w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej:

czasopisma:
Alchemik rocznik 1972-2011
Kronika Chrzanowska rocznik 1991-1996, 2005-2013
Kurier Gminny/Kurier Gminy Babice 2007-2010, 2013
Kurier Libiąski rocznik 2006-2013
Mała Ojczyzna rocznik 1994-1998
Przełom. Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej rocznik 1990-1999, 2006-2010

książki:
Stanisław Polaczek: Powiat chrzanowski w W. Ks. Krakowskiem : monografia historyczno-geograficzna : z 10 widokami, 3 rysunkami, planem zwalisk zamku Tęczyńskiego i mapką powiatu chrzanowskiego

Bibliografie Regionalne Powiatu Chrzanowskiego
Fleszar Halina Miasto Chrzanów: bibliografia : (wybór). Cz. 1 i 2

Inne:
Wiśniowski J. Plan miasta Chrzanowa
Gustawowicz Bronisław Mapa powiatu chrzanowskiego.

Śląska Biblioteka Cyfrowa
Lex Gamma System Informacji Prawnej

Lex Gamma System Informacji Prawnej – podstawowa wersja Systemu Informacji Prawnej LEX odpowiednia dla tych, którym niezbędna jest  aktualna i rzetelnie opracowana informacja prawna. Program zawiera:

 

  • autorskie wzory pism i umów przygotowane przez prawników specjalistów na zamówienie  Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
  • komplet metryk aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim od 1918 r.
  • ujednolicone teksty i skany aktów prawnych z Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego:
  • wszystkie akty prawne opublikowane od 1990 r.
  • wszystkie akty prawne opublikowane przed 1990 r., które obowiązywały bądź utraciły moc w  dniu 1.01.1990 r.
  • metryki aktów prawnych opublikowanych w Dziennikach Urzędowych
  • komplet metryk aktów prawnych opublikowanych w 16 Wojewódzkich Dziennikach Urzędowych od 1999 r.
  • orzeczenia sądowe
  • urzędowe wzory pism
  • zestawienia, czyli dokumenty zawierające zestawienia danych z aktów prawnych.
  • Kalkulatory.

 

Dodatkowe moduły:

Moduł LEX Monografie jest największą na rynku bazą monografii, omawiającą szerokie spektrum zagadnień prawnych. Oferowany produkt zawiera ponad 600 elektronicznych monografii, m.in. z  dziedzin: prawo cywilne, karne, administracyjne, podatkowe, konstytucyjne, pracy i europejskie. Ilość dostępnych monografii stale się zwiększa – moduł LEX Monografie jest regularnie wzbogacany o nowe publikacje.

Moduł LEX Komentarze jest największą na rynku bazą komentarzy do wszystkich dziedzin prawa. Dzięki współpracy z wybitnymi autorytetami środowiska prawniczego możemy zaoferować Państwu komentarze najwyższej jakości, publikacje od lat cenione przez profesjonalistów. Odpowiadając na potrzeby Klientów jako pierwsi wprowadziliśmy do programu kwartalnie aktualizowane komentarze do najważniejszych aktów prawnych.

Scroll to Top