DKK – Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, 17.01.2020

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w nowym roku przypadło na połowę stycznia. Tym razem spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce Amber Lee Dodd „Jesteśmy wielcy”.

Opowieść o Sydney, Jede i mamie Amy, to książka, która porusza wiele bardzo ważnych wątków. Pojawia się przeprowadzka, nowa szkoła, nowe miasto i otoczenie, a w tym wszystkim najsilniejsza jest tęsknota za tatą i wcześniejszym życiem. Główna bohaterka robi wszystko, aby móc wrócić do Londynu, dawnego miejsca zamieszkania. Mama dziewczynek jest projektantką mebli, jednak nie są to zwykłe meble. One pozwalają mamie funkcjonować każdego dnia. Dlaczego? Mama choruje na karłowatość, a dzięki własnym projektom ma możliwość żyć normalnie, tak jak każdy z nas. I właśnie w dziedzinie, którą się zajmuje zostaje ogłoszony konkurs, w którym postanawia wziąć udział. Sydney cały czas ma nadzieje, że jeżeli uda im się wygrać, to pieniądze z nagrody pozwolą im wrócić do Londynu. Jednak czy uda się wygrać konkurs? Czy jest jeszcze szansa na powrót?

W trakcie dyskusji, każdy z młodych Klubowiczów zwrócił uwagę na inny element tej historii. Dla każdego inny wątek był szczególny, budził wspomnienia, zachęcał nas do dyskusji i dzielenia się swoimi przemyśleniami. Porozmawialiśmy także o karłowatości przysadkowej, o znanych osobach  borykających się z tym schorzeniem. w trakcie tej rozmowy padło bardzo ważne dla nas hasło „małe ma wielką moc”.

W drugiej części naszego spotkania dzieciaki miały okazje zaprojektować własne meble. Efekty koniecznie zobaczcie na zdjęciach poniżej… i w Oddziale dla Dzieci.

Kolejna dyskusja 21.02.2020. Porozmawiamy o książce: Arkadiusz Niemirski, Testament bibliofila.