klauzula

 
 
 
A- A A+

Kierownik: Jolanta Mazgaj
Adres: Płaza, ul. Pocztowa 2
Tel: 32 613 13 45
Komunikatory

  gg: 3618858

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katalog: Katalog księgozbioru

 

 

 

 

 

8 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie Filii w Płazie, która po ponad rocznej przerwie, wróciła do przebudowanego budynku gromadzkiego. Uroczystym otwarciem nowej siedziby zainaugurowano obchody 60-lecia działania Filii. Na zwiedzających czekała wystawa jubileuszowa "Opowiem wam historię" oraz prezentacja "Ważne miejsce na mapie Płazy". Odbyły się również warsztaty edukacyjne dla dzieci i akcja bookcrossingu.
W otwarciu biblioteki brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej z Sołtysem Leszkiem Kowalskim i Radą Sołecką na czele. Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele chrzanowskich władz: Burmistrz Ryszard Kosowski, Burmistrz-elekt Marek Niechwiej, Krzysztof Zubik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie oraz Poseł na Sejm PR Robert Maciaszek. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się również przedstawiciele działających w Płazie organizacji społecznych i instytucji publicznych, chrzanowskich instytucji kultury oraz Radni Miejscy. Odnowioną siedzibę biblioteki poświęcił ks. Stanisław Makowski z parafii w Płazie. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, a także życzeń pomyślności i gratulacji - dziękujemy wszystkim za życzliwość i ciepłe słowa.
Inwestycja pod nazwą "Przebudowa i nadbudowa domu gromadzkiego wraz z adaptacją poddasza na regionalną izbę Przy kominie - dla biblioteki w Płazie" została sfinansowana ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, budżetu Gminy Chrzanów oraz budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Biblioteka+"

Drodzy Rodzice i Dzieci!

Lokal otwartej po generalnym remoncie  filii bibliotecznej w Płazie posiada nowe pomieszczenie, w którym mieści się wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży. Przeznaczony dla młodych czytelników oddział  posiada również cztery stanowiska komputerowe. Ważnym miejscem jest Komnata Bajek, czyli wydzielone specjalnie dla dzieci miejsce, w którym najmłodsi znajdą zabawki, ale przede wszystkim atrakcyjne wydania ulubionych książek. Kolorowe mebelki, dywaniki i pufy zachęcają dzieci i rodziców do spędzania czasu w bibliotece. W Komnacie Bajek odbywają sie również zajęcia z cyklu Czytadełko, organizowane dla przedszkolaków oraz uczniów klas I ? III. Tu również ma miejsce głośne czytanie oraz zajęcia biblioterapii. Na uwagę zasługują Biblioteczne rozmaitości, podczas których odbywają się warsztaty plastyczne, zabawy czytelnicze, głośne czytanie, zabawy muzyczne. Dużym powodzeniem cieszy się konsola gier video X-BOX.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Komnaty Bajek.

 

HISTORIA

Biblioteka w Płazie jest najstarszą filią sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Została założona w 1955 roku na bazie punktu bibliotecznego, który działał w latach 1948-1955.
Placówka uruchomiona w szkole, następnie po trzech latach przeniesiona na parter budynku gminnego, dysponowała jednym pomieszczeniem o powierzchni 20 m2, ze zbiorami 1100 woluminów. Poprawa warunków pracy i obsługi czytelników nastąpiła w 1980 roku. Wtedy, po wielu latach starań, bibliotece udaje się zająć pomieszczenia w tym samym budynku, wcześniej zajmowane przez ośrodek zdrowia.     
Obecnie Filia w Płazie zajmuje 112 m2 powierzchni, na której działają następujące agendy: czytelnia naukowa, wypożyczalnie  oraz mini-galeria i komnata bajek. Posiada księgozbiór liczący prawie 18.000 woluminów, w tym: literatura popularno-naukowa, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura piękna dla dorosłych i zbiory specjalne (książki mówione, książki i muzyka na płytach DVD). Liczba czytelników rejestrowanych w ciągu roku wynosi ok. 900 osób i należy do największej wśród sołectw naszej gminy.


W bibliotece organizowane są lekcje biblioteczne, konkursy literackie i plastyczne dla dzieci i młodzieży, cykliczne spotkania, głośne czytanie dzieciom oraz wystawy twórców nieprofesjonalnych mające na celu promowanie miejscowych artystów, jak również rozwijanie wrażeń estetycznych oraz zachęcanie młodzieży do twórczego działania i rozwijania swoich umiejętności.
Biblioteka dużą wagę przywiązuje do rozwijania informacji regionalnej, tak aby dzieci od najmłodszych lat czuły się związane ze swoją rodzinną miejscowością. Gromadzi i udostępnia regionalia, prowadzi cykliczne lekcje biblioteczne o Płazie, np. ,,Płaza w mediach lokalnych Ziemi Chrzanowskiej" czy ,,Regionalizm w zbiorach Biblioteki Publicznej w Płazie?. Organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi naszego regionu. W roku 2003,  dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy lokalnej społeczności, bibliotekarki Jolanta Mazgaj     i Małgorzata Zbroszczyk opracowały stronę internetową Płazy (www.plaza24.eu).
Biblioteka wciąż rozszerza swoją działalność kulturalną, mającą na celu rozwijanie czytelnictwa, promocję biblioteki oraz zainteresowanie książką młodszych i starszych mieszkańców Płazy i okolic.  
Cyklicznie organizowane są wystawy i wernisaże, jak również coroczne spotkania: Święto Miodu w Płazie, Warsztaty Wielkanocne, Spotkania ze  Sztuką, Pożyteczne Wakacje.
W swojej działalności biblioteka od zawsze kładzie duży nacisk na pracę z najmłodszymi czytelnikami. Stara się kształtować ich wrażliwość estetyczną i zainteresowania szeroko rozumianą kulturą. Służy temu kolorowa i ?zaczarowana? Komnata bajek, w której dzieci spotykają się z wróżkami, a czasem także z ?groźną czarownicą?. Prowadzona jest cały czas akcja głośnego czytania dzieciom, a prace plastyczne, które na tych zajęciach powstają zdobią ściany Komnaty Bajek.


Biblioteka promuje nie tylko swoją działalność, ale także niezaprzeczalne wartości kulturowe i regionalne Płazy oraz talenty i pasje jej mieszkańców. Na bieżąco uzupełniana jest strona internetowa miejscowości. Powstała również unikatowa mapa partnerstwa, pokazująca szeroką współpracę różnych instytucji i organizacji działających na terenie sołectwa. Z kolei Księga Multimedialna SŁOWA W SIECI, powstała w bibliotece, to obraz naszej miejscowości w oczach jej mieszkańców i przybyłych gości. Biblioteka to nie tylko centrum kulturalne Płazy, ale także ważny ośrodek informacji: ciągle rozwija i poszerza swoją działalność, wchodzi w nowe obszary, proponując bogatą ofertę edukacyjną,  z której chętnie korzystają czytelnicy , m.in. warsztaty komputerowe dla seniorów czy e-learningowy kurs j. angielskiego, a także wiele innych ciekawych form.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z bogatej oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Filii w Płazie!