klauzula

 
 
 
A- A A+

Czy happeningiem  30.05  - Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka! zaintrygowaliśmy naszych czytelników? Mamy nadzieję , że tak, a dodatkowo obyśmy sprowokowali do czytania... Było sensualnie...i intelektualnie. Wspólnie z przedstawicielem Grupy Twórczej Qlub Xsiążkowy Arturem Kawą, fotografką Anetą Siemieniuk i lektorką "niegrzecznych czytanek" Michaliną Bałys, próbowaliśmy zerwać z wizerunkiem "poważnej biblioteki". W myśl manifestu GTQX - lansowaliśmy się radośnie obłożeni ekscytującymi lekturami, jako atrybutem naszej, także seksualnej atrakcyjności.

 

"Bez wątpienia jedną z cech geniusza jest talent do wywoływania skandalu." To cytat powzięty od jednego z japońskich pisarzy1, który już dawno zauważył, że prowokacja jest podatnym narzędziem dla artystów, które wymaga kunsztu i inteligencji. Prowokacja artystyczna to bunt, wyraz niezgody i  manifestacja. Źródła definiują pojęcie ?prowokować?, jako staranie o wywołanie u kogoś określonej reakcji  i pobudzanie  do określonych działań na korzyść prowokatora. (fragm. art. W stronę prowokacji, http://www.kulturalnychrzanow.pl/_files_/kch_nr_187.pdf).

Za pomoc w przygotowaniu dekoracji i oprawy akcji raz jeszcze składamy gorące podziękowania i ukłony firmom: P.P.U.H. "Marko" Urszula Starzycka z Chrzanowa oraz Cukierni "Ptyś" A. Gołębiowski, J. Galistl sp.j. z Chełmka.


Obserwując współczesne media, które żywią się sensacjami często jesteśmy zniesmaczeni. Jednak pokazują oni to co przyciąga przed telewizory czy do gazet największą liczbę odbiorców. A więc cóż, może chcemy jednak oglądać rzeczy szokujące?. Skandale z udziałem znanych ludzi i ich prowokacyjny tryb życia, maja swoje rzesze zainteresowanych. Jednak takie zabiegi nie są znakiem wyłącznie naszych czasów. Już to kiedyś wymyślono i stosowano! Biblioteka to jednak zdecydowanie miejsce, które z prowokacją nikomu się nie kojarzy. A jednak?(fragm.

artykułu "W stronę prowokacji...", aut. Olga Nowicka, Kronika Chrzanowska nr 187 ; http://www.kulturalnychrzanow.pl/_files_/kch_nr_187.pdf)

Zdecydowanie główną przyczyną sukcesu kampanii już od kilku lat jest hasło Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka! ? postanowiliśmy, że nasza biblioteka to świetne miejsce, aby pokazać wystawę znanych osób w łóżku z książką, wspólnie poprowadziliśmy  panel dyskusyjny - W stronę prowokacji, czyli chcę więcej w Bibliotece... nowe formy promocji czytelnictwa, zainicjowaliśmy ?niegrzeczne? czytanki? Happeningowo podeszliśmy do tematu i prowokacyjnie, bo takie przecież jest założenie akcji.


Naszym zdaniem [...] akcja świetna, dobrze, że dotrze do Chrzanowa. Po dobrej lekturze, ciekawa rozmowa z inteligentnym człowiekiem to dla mnie zdecydowanie afrodyzjak. A w bibliotekach daleko nam do skandali (bo i po co?), warto jednak czasami prowokacyjnie zaintrygować czytelnika,  nie przekraczając oczywiście dobrego smaku i ze ?smaczkiem? podać coś , co dotrze do naszych oczu, głów, zmysłów? da bodziec i jak w tym przypadku  stwierdzić, że fajnie po ciężkim dniu poczytać w łóżku dobrą książkę, w dodatku w towarzystwie mężczyzny (kobiety)? interesującego(ej) dlatego, że też czyta. A więc, ogólna mobilizacja! Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka! (http://www.kulturalnychrzanow.pl/_files_/kch_nr_187.pdf)

Polecamy stronę, więcej informacji o akcji i grupie:  http://www.nieczytasz.pl , http://www.czytajniepytaj.pl