klauzula

 
 
 
A- A A+

Nike 2019 - dla Mariusza Szczygła!

Nagroda Literacka NIKE 2019... powędrowała do Mariusza Szczygła!!!! Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Marka Zalewskiego, to właśnie zbiór reportaży NIE MA tego pisarza, publicysty i i reportażysty zasłużyła na to prestiżowe wyróżnienie.. Książka otrzymała także najwięcej głosów w plebiscycie Gazety Wyborczej i zdobyła tegoroczną Nike Czytelników. BRAWO!!!

Czytaj więcej...

Czytam w podróży Herberta - IV edycja 2016

Dzisiaj (6.04) ruszyła IV edycja "Czytam w podróży... Herberta!".  Akcja rokrocznie polega na zachęcaniu czytelników i wszystkich zainteresowanych do sięgania po lekturę w podróży...poezje Zbigniewa Herberta. Zapraszamy więc w niezwykłą podróż z poetą...

[...]Więc jeśli to będzie podróż niech będzie to podróż długa
prawdziwa podróż z której się nie wraca
powtórka świata elementarna podróż
rozmowa z żywiołami pytanie bez odpowiedzi
pakt wymuszony po walce
wielkie pojednanie
Zbigniew Herbert "Podróż"(fragment)

CZYTAJMY HERBERTA!

Rok 2015 - rokiem Witkiewiczów

W 100. rocznicę śmierci Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego oraz 130. rocznicę urodzin jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego - dramaturga i malarza - rok 2015 ogłoszony został  przez Sejmik Województwa Małopolskiego Rokiem Witkiewiczów. Polecane: http://wyborcza.pl/1,91446,17371643,Malopolskie__W_Zakopanem_inauguracja_Roku_Witkiewiczow.html

NIKE 2014 - Karol Modzelewski

Ponieważ nie jestem literatem, to byłem przekonany, że literackiej nagrody nie dostanę - powiedział Radiowej "Jedynce" prof. KAROL MODZELEWSKI, którego wyróżniono za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" - oto najlepsza polska książka ubiegłego roku (2013).

Polecana strona:http://www.nike.org.pl/strona.php?p=7&cid=65

Czytaj więcej...

Rok 2014 - Rokiem Wolności

Rok Wolności

Wolność - dla jednych stan ducha, sposób myślenia, dla innych zagadnienie filozoficzne, socjologiczne czy polityczne. Dla Polski to słowo o szczególnym znaczeniu, tym bardziej, że w tym roku mija kolejna rocznica przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Zjednoczeni w nadziei na "lepsze jutro" po latach represji i cenzury 25 lat temu wybraliśmy wolność i demokrację, dzięki której jesteśmy dziś w Zjednoczonej Europie. Mówić o wolności należy z szacunkiem pamiętając jak ciężko było ją osiągnąć. Bez walki i wiary w to, że w końcu nadejdzie na pewno nie udałoby się osiągnąć celu i stanąć w miejscu, w którym dzisiaj jest Polska. Nie udałoby się również gdyby nie pomoc osób takich jak Karol Wojtyła, który jako nowo wybrany Papież Polak był wsparciem i pocieszeniem oraz nadzieją na to, że w naszej walce nie jesteśmy sami. Swoimi słowami i odwagą by głośno mówić o tym, co dzieje się w kraju natchnął Polaków nadzieją, która potem stała się orężem działań Solidarności.

Czytaj więcej...

Literacki Nobel 2014 - przyznany!

W ubiegłym roku przyznano go pisarce (Alice Munro), w tym roku Akademia Szwedzka uznała, że literacki Nobel trafi do francuskiego pisarza PATRICKA MODIANO. To jedenasty nobel dla literatury francuskiej w historii nagrody. Modiano debiutował w 1968r. powieścią La Place de I'Etoile. W uzasadnieniu Akademii zapisano: "Za sztuke pamieci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojete ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji"

Wiecej na stronie: http://wyborcza.pl/1

Czytaj więcej...