Literacka Nagroda Nike

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W roku 2013 nagrodę przyznano JOANNIE BATOR. Pani Joanna to pisarka, publicystka i nauczycielka akademicka. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Twórczości", "Czasie Kultury", "Tygodniku Powszechnym", "Kulturze i społeczeństwie". W magazynach "National Geographic" i "Voyage" pisze o swoich podróżach.

Za książkę "Japoński wachlarz" (2004), która jest zbiorem zapisków z kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną najlepszej antropologicznej pozycji roku oraz poznańską Nagrodę Wydawców. Joanna Bator wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie na Wydziale Kultury Japonii.

Otrzymała Nagrodę Nike za książkę: "Ciemno, prawie noc".

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego ?syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

KSIĄŻKI NOMINOWANE DO NAGRODY NIKE 2013:
Powieści:

Mariusz Zawadzki Nowy wspaniały Irak. W.A.B., Warszawa

Eseje:
Tadeusz Lubelski Historia niebyła kina PRL. Znak, Kraków
Małgorzata Szpakowska Wiadomości Literackie. Prawie dla wszystkich. W.A.B., Warszawa

Tomy poetyckie:
Justyna Bargielska Bach for my baby. Biuro Literackie, Wrocław
Urszula Kulbacka Rdzenni mieszkańcy. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi
Tomasz Pietrzak Rekordy. Mamiko, Nowa Ruda

Publikacje Joanny Bator:
2001 - Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza, Gdańsk, Słowo/Obraz Terytoria
2002 - Kobieta, powieść, Warszawa, Twój Styl
2004 - Japoński wachlarz, Warszawa, Twój Styl
2009 - Piaskowa Góra, Warszawa, wydawnictwo W.A.B. (powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia, niemiecki przekład znalazł się w finale Niemieckiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej)
2010 - Chmurdalia, Warszawa, W.A.B. (powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike)
2011 - Japoński wachlarz. Powroty, Warszawa, wydawnictwo W.A.B.
2012 - Ciemno, prawie noc, Warszawa, wydawnictwo W.A.B.

źródło: wikipedia