klauzula

 
 
 
A- A A+

W ubiegłym roku przyznano go pisarce (Alice Munro), w tym roku Akademia Szwedzka uznała, że literacki Nobel trafi do francuskiego pisarza PATRICKA MODIANO. To jedenasty nobel dla literatury francuskiej w historii nagrody. Modiano debiutował w 1968r. powieścią La Place de I'Etoile. W uzasadnieniu Akademii zapisano: "Za sztuke pamieci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojete ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji"

Wiecej na stronie: http://wyborcza.pl/1

 

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 113 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 109 nagrodzonych pisarzy znalazło się 13 kobiet.

Najczęściej Nobla dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - 27 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 13, tyle samo razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (11), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).

Tyle samo jest noblistów włoskich co hiszpańskich - po pięciu. Jeśli jednak doliczyć do tych ostatnich sześciu laureatów z Ameryki Łacińskiej, to hiszpańskojęzycznych noblistów będzie jedenastu. Dwa razy przyznano Nobla Chińczykowi (Gao Xingjian i Mo Yan), Imre Kertesz to jedyny noblista języka węgierskiego, a Orhan Pamuk - tureckiego. Jedyny pisarz arabski nagrodzony Noblem to Naguib Mahfouz.

oprac. Olga Nowicka, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa