klauzula

 
 
 
A- A A+

Ponieważ nie jestem literatem, to byłem przekonany, że literackiej nagrody nie dostanę - powiedział Radiowej "Jedynce" prof. KAROL MODZELEWSKI, którego wyróżniono za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" - oto najlepsza polska książka ubiegłego roku (2013).

Polecana strona:http://www.nike.org.pl/strona.php?p=7&cid=65

 

Poza nagrodzoną książką, wydaną przez Iskry, w finale nagrody znalazły się powieści: ości Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, Wiele demonów Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata, Nocne zwierzęta Patrycji Pustkowiak (W.A.B.), debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście, a także Niebko Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny.

Nominowano także tomy wierszy Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i Jeden Marcina Świetlickiego (EMG).

 

Prof. Karol Modzelewski odebrał nagrodę w niedzielę wieczorem w gmachu BUW. Tadeusz Nyczek, przewodniczący jury, mówił w laudacji: "Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli i tym sposobem sami przeszli do historii".

Dochował wierności i ludziom, i ideom. Może to właśnie nadaje jego autobiografii tak czysty ton - pisał o tej książce Seweryn Blumsztajn.

Kuroń uważał, że Modzelewski "tak pisze, jak mówi, czy też tak mówi, jak pisze - można to nagrać i będzie gotowy tekst" - i tak właśnie jest. To szlachetny stop emocji, ironii i chłodnej analizy - dodawał Marcin Sendecki.

Sam Modzelewski mówi: "Na spotkaniach z czytelnikami najczęściej odpowiadam na pytania o 'Solidarność', o wolność, o równość, i o braterstwo. Staram się jakoś powiązać ze sobą odpowiedzi na te pytania".

 
oprac.: Olga Nowicka, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa