Wszechnica Chrzanowska to mini-uczelnia regionalna. Spotkania odbywają się cyklicznie w Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Celem Wszechnicy jest kształcenie w zakresie regionalnej historii  i kultury Ziemi Chrzanowskiej, zapoznanie słuchaczy z historią, architekturą, archeologią, geografią, zwyczajami i obrzędami oraz osiągnięciami społecznymi i gospodarczymi, a także aktualnymi problemami powiatu chrzanowskiego.

Prelegentami są wybitni ludzie miasta i regionu, pracownicy muzeów oraz naukowcy i wykładowcy uczelni wyższych. Potrzebę powołania Wszechnicy uzasadniają historyczne tradycje miasta Chrzanowa, osiągnięcia gospodarcze, społeczne, kulturowe, specyficzne położenie na granicy Małopolski i Śląska, a także indywidualne osiągnięcia naukowe i artystyczne wybitnych ludzi Ziemi Chrzanowskiej.

Wszechnica działa w Bibliotece od 1995 roku, została powołana z inicjatywy Burmistrza Aleksandra Grzybowskiego. Pierwszy wykład odbył się 17 października 1995 roku. Dr Marian Kuc mówił o  geologii regionu.

kulturalny logo

bibliografia malopolski logo 03