klauzula

 
 
 
A- A A+

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza na wykład Kacpra Gronia i Krzysztofa Brandysa "Kazimierz Zembrzuski - konstruktor XX-lecia międzywojennego".  Wykład, w ramach Wszechnicy Chrzanowskiej, odbędzie się 18 stycznia o godz. 17:00 w sali konferencyjnej ul. Broniewskiego 10C.

Rok 2018, w którym to obchodzona jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stanowi okazję do przywołań wspaniałych wydarzeń, sukcesów oraz postaci epoki rozwoju jaką niewątpliwie było XX-lecie między wojnami. Nie sukcesy militarne, ale niezwykłe sylwetki i umysły osób zaangażowanych w tworzenie Państwa po 123 latach zaborów były przyczyną rozwoju naszego kraju i podnoszenia go ze zgliszcz pozostałych po Wielkiej Wojnie. Cykl wykładów Wszechnicy Chrzanowskiej, które odbędą się w 2018 roku nosi nazwę "Lokomotywy Niepodległości".

Przybyły do Chrzanowa w 1930 roku młody Kazimierz Zembrzuski podjął pracę jako konstruktor w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "FABLOK". Mało kto mógł przypuszczać wówczas, że ten zaledwie 25-letni inżynier przyczyni się do powstania niesamowitych konstrukcji chrzanowskich lokomotyw, które przejdą do historii nie tylko polskiego kolejnictwa, ale także naszej kultury i świadomości narodowej. Twórca legendarnego parowozu aerodynamicznego Pm36-1 ? zdobywcy złotego medalu na wystawie w Paryżu, projektant niezawodnego parowozu pośpiesznego Pt31, wizjoner nowoczesnej trakcji parowej i autor projektu lekkiego pociągu pośpiesznego OLp-118. O przypomnienie tej niezwykłej sylwetki ściśle związanej z historią chrzanowskiego FABLOKu, z rozwojem miasta Chrzanowa i rozkwitem techniki polskiego kolejnictwa postara się Stowarzyszenie "Stacja Chrzanów".

telebim 2018 01 18 wszechnica


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

 www 4kroki

kon2