8.09.2018r. chrzanowska biblioteka zaprasza na lokalne wydarzenie NARODOWE CZYTANIE "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, które przyjmie formę literackiego happeningu. Początek o godzinie 10.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Broniewskiego 10C, po czym nastąpi przejście na chrzanowski Rynek, gdzie o  godz. 10.30 zaproszeni goście,  czytelnicy i mieszkańcy miasta wezmą udział w BALU CHARYTATYWNYM na wzór powieściowego balu w Odolanach, podczas którego czytane będą fragmenty tegorocznej lektury.  Całość literackiego widowiska wzbogaci muzyka na  żywo (oprawa muzyczna: Józef Merstein-Jochymczyk (gitara), Michał Rapka (kontrabas) - https://www.youtube.com/watch?v=YBT9uFbFNyw), tańce z okresu 20-lecia międzywojennego pod przewodnictwem głównego wodzireja zabawy oraz kwesta na cel charytatywny (Fundacja Iskierka).

Patronat lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa, patronat medialny: MOKSiR, Chrzanowska Telewizja Lokalna, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej "Przełom". Współpraca: I LO w Chrzanowie, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie, Fundacja Iskierka, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, Restauracja NOVAPrzestrzeń w Chrzanowie, Cukiernia "Ptyś" w Chełmku.