Kim jest idol? Czy w dzisiejszych czasach dla dzieci idolem może być już tylko znany celebryta lub sławny piosenkarz lub piosenkarka? Podczas spotkania zorganizowanego w Oddziale dla Dzieci 28 lutego 2017 roku udało nam się przekonać uczestników, że idolem niekoniecznie musi być osoba znana z pierwszych stron gazet czy internetowych newsów, ale ktoś kto szczególnie zasłużył się dla rozwoju nauki, kultury czy sztuki. Taką osobą z pewnością jest Maria Skłodowska-Curie - dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dwóch, różnych dziedzinach. Warsztaty, które odbyły się w Bibliotece inspirowane były książką Wydawnictwa Widnokrąg pod tytułem "Idol: Maria Skłodowska-Curie".

Spotkanie rozpoczęliśmy burzą mózgów podczas, której wspólnie zastanawialiśmy co oznacza słowo idol, kto dla nas może być idolem i w jaki sposób idol może nas inspirować. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej opartej na książce o Marii "zaprzyjaźniliśmy" się ze słynną chemiczką, dowiedzieliśmy się gdzie żyła, jak pracowała, co ją szczególnie interesowało, na jakie trudności napotykała w swojej pracy. Maria dzięki swojej dociekliwości, cierpliwości i pracowitości dokonała wielkich odkryć, ale zanim to nastąpiło musiała się wiele nauczyć. Maria uczyła również swoje córki - Irenę i Ewę.
Lekcja jak w szkole Marii? - w naszej Bibliotece wszystko jest możliwe. Oddział dla Dzieci zamienił się więc w laboratorium, a my w młodych naukowców, którzy obserwują, badają, notują i wyciągają wnioski. Przeprowadziliśmy prosty eksperyment, który dotyczył tego dlaczego niektóre ciała toną, a inne unoszą się na wodzie (taką lekcję Maria przeprowadziła 4 czerwca 1907!!!). Eksperyment ze znikającym atramentem jaki wspólnie przeprowadziliśmy, miał pokazać dzieciom jak  fascynującą  dziedziną nauki może być chemia. Ale Maria Skłodowska-Curie ogromny sukces odniosła także w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością, żeby utrwalić sobie i tą wiedzę znowu zabawiliśmy się w naukowców i przy użyciu latarki i lusterka badaliśmy kąt badania światła. Ci, którzy podczas zajęć byli uważni niczym chemik podczas przeprowadzania eksperymentów mieli szansę na zostanie milionerem. Ostatnim punktem zajęć był quiz, który drużyny rozwiązywały na tabletach, oparty na formule telewizyjnych "Milionerów". Sądząc po samych głównych wygranych, wszyscy słuchali uważnie!