Troll, trollowanie, hejt, hejter, SPAM - to terminy, o których rozmawiały dzieci w luszowickiej bibliotece podczas Dnia Bezpiecznego Internetu.

Obchodzone w całej Europie święto ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. A powszechnie wiadomo, że najmłodsze pokolenia surfuje w sieci lepiej od niektórych dorosłych. Dzieci są otwarte na nowoczesne technologie i nie mają oporów w ich wykorzystywaniu. Widać to zwłaszcza w bibliotece, gdzie najmłodsi chętnie korzystają z komputerów i x-boxa. Aby wyczulić dzieciaki na internetowe pułapki w luszowickiej filii MBP odbyły się zajęcia połączone z pogadanką, dyskusja i warsztatami. W toku rozmowy dzieci poznały zasady dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Dowiedziały się sporo na temat netykiety, czyli zasad kulturalnego zachowania się w sieci. Z największym zaangażowaniem spotkała się jednak debata o trollach., Bo któż to jest internetowy troll? Na to pytanie padały ciekawe odpowiedzi. Najmłodszym kojarzył się z postaciami z bajek. Starsi nieco lepiej znali zagadnienie. Na zakończenie uczniowie sporządzili tablice z zasadami obowiązującymi w sieci, którą umieszczono w sąsiedztwie stanowisk komputerowych.