A- A A+

W okresie 1-27.04 miał miejsce 2. etapowy happening NATURAlnie w Chrzanowie, z okazji Światowego Dnia Ziemi (1 ? 27 IV 2019r.),w skład którego weszła akcja ekologiczna GWIEŹDZISTE SPRZĄTANIE CHRZANOWA oraz PIKNIK EKOLOGICZNY NATURAlnie w Chrzanowie w myśl idei ZEROWASTE.

 

Kampania Eko - Chrzanów realizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie i mieszkańców regionu promuje: miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

Kampania informacyjno-edukacyjna EKO-CHRZANÓW dla mieszkańców Gminy Chrzanów składa się z 3 elementów:
1. Organizacji happeningu NATURAlnie w Chrzanowie, z okazji Światowego Dnia Ziemi (1 - 27 IV 2019r.)
2. Organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Dnia bez samochodu (16 - 22 IX 2019r.)
3. Organizacji działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących niskiej emisji
(1 IX - 30 XI 2019r.)
Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, propagowanie postaw i zachowań proekologicznych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, uświadomienie istniejących zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą niska emisja oraz pokazanie korzyści wynikających z likwidacji tych zjawisk, uświadomienie mieszkańcom wagi problemu i pokazanie sposobów przeciwdziałania. Tegoroczna edycja wpisała się w propagowanie idei ZERO WASTE, polegającej na kreowaniu świata bez odpadów. Kampania ma pokazać styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy : Burmistrz Miasta Chrzanowa

Na czym polegała I cz. Kampanii?
Opracowano Regulamin akcji GWIAŹDZISTE SPRZĄTANIE CHRZANOWA, następnie w okresie 1-12.04 biblioteka przyjmowała głoszenia i deklaracje udziału w akcji.
Wystarczyło zgłosić chęć udziału, zorganizować grupę (mogli to być koledzy z klasy, sąsiedzi ze wspólnoty mieszkaniowej, członkowie stowarzyszenia, grupa formalna lub nieformalna i inni) i zadeklarować chęć POSPRZĄTANIA wskazanego lub wybranego osobiście OBSZARU - wykonując zdjęcie PRZED i PO , w myśl idei # trashbagchallenge.
KROK 1 - należało wypełnić kartę zgłoszenia dostępną na stronie: biblioteki i na fanpage'u FB: biblioteki i Zero Waste Chrzanów i odesłać ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . WAŻNE! należało wybrać jeden z wyznaczonych na mapce obszarów lub znaleźć i zaproponować własne miejsce do posprzątania. Zgłoszenie takie otrzymało potwierdzenie udziału w akcji . Zapisy ruszyły w poniedziałek 1.04. 2019r.
KROK 2 - przed przystąpieniem do sprzątania należało odebrać potrzebne materiały i narzędzia (worki, rękawiczki, etc.) i co NAJWAŻNIEJSZE! - WYKONAĆ ZDJĘCIE TERENU PRZED AKCJĄ! Odbiór materiałów: Biblioteka ul. Broniewskiego 10C / Dział Promocji
KROK 3 - po posprzątaniu terenu odbiór śmieci należało zgłosić do firmy współpracującej z biblioteka podczas akcji ekologicznej i KONIECZNIE ZROBIĆ ZDJĘCIE PO!
Zdjęcia z #trashbagchallenge (akcja sprzątania) należało dostarczyć w terminie do 22.04, do godz. 23.59. Z zebranych materiałów zdjęciowych opracowano wystawę, którą zaprezentowano na podsumowaniu GWIAŹDZISTEGO SPRZĄTANIA CHRZANOWA, PODCZAS wspólnej eko- zabawy ZERO WASTE na pikniku NATURALnie w Chrzanowie, który odbył się 27.04 (sobota), w godz. 9.00-14.00, teren przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.

Podczas pikniku zaprezentowano:

 • Mapę Gwiaździstego Sprzątania Chrzanowa - omówiono akcję
 • Wystawę: Gwiaździste Sprzątanie Chrzanowa(przed i po / #trashbagchallenge)
 • Wystawkę Zero Waste / przedmioty codziennego użytku 
 • Literaturę w temacie
 • Promocję książki Katarzyny Wągrowskiej Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej / https://www.ograniczamsie.com
 • Stoisko- Odnowa biologiczna ubrań - drugie życie ciucha
 • Warsztaty T-shirt/torba
 • Warsztaty plastyczne upcyklingowe/Zero Waste
 • Warsztaty Upcyklinowe patchworkowe sowy / zabawki / Agata Cybulska
 • Warsztaty piaskiem malowane / Bajarz Dominik
 • Adopcja roślin /czytelnicy przynieśli swoje kwiaty doniczkowe i oddali innym
 • Stoisko - Food Truck - TWÓJ ZDROWY SŁÓJ
 • Stoisko - Saturator / RPWiK
 • Warsztaty edukacyjne "Tajemnice Wody" / prowadzący : Koło Naukowe Hydrogeologii "Hydro" (AGH Kraków)
 • Warsztaty - Ekologiczne środki czystości
 • Warsztaty - Ekologiczne woreczki na owoce
 • Stoisko - Eko-soki / Reblok / degustacja
 • Akcję - Przynieś swój kubek!
 • Wręczono wręczono NAGRODY - gadżety ekologiczne dla ekip, które razem z biblioteką wzięły udział w chrzanowskiej wersji #trashbagchallenge!

Ogółem w akcji udział wzięło 266 osób:

 • GWIAŹDZISTE SPRZĄTANIE CHRZANOWA - 11 grup / 116 osób/
 • PIKNIK NATURAlnie w Chrzanowie / ZEROWASTE - / 150 osób

Partnerzy: Gmina Chrzanów, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, Projekt Mały Mostek, Unimetal Recykling Trzebinia
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej "Przełom", CHTVL

Dziękujemy wszystkim grupom i osobom, które wzięły udział w GWIAŹDZISTYM SPRZĄTANIU CHRZANOWA - wystawcom i warsztatowcom: Firmie Reblok, Nadii Siemek, Agnieszcze Bachtenko, Bajarzowi Dominikowi, Agacie Cybulskiej, Annie Mazurek, Annie Fitrzyk, naukowcom z Koła Naukowego Hydrogeologii z AGH w Krakowie, promotorom zdrowego żywienia z FoodTruck - Twój Zdrowy Słój oraz Kawiarni Literackiej Melba za wsparcie promocyjne akcji.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koordynator akcji NATURAlnie w Chrzanowie: Olga Nowicka / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

 

 

Gwiaździste Sprzątanie Chrzanowa

 

 

 

Piknik NATURAlnie w Chrzanowie

 

 

 

 


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2