Tegoroczne Pożyteczne Wakacje odbyły się pod hasłem "Lokomotywy Niepodległości - Stacja Biblioteka", i w filii w Płazie trwały od 24 czerwca do 5 lipca. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 7-12 lat. Głównym tematem, wokół którego opracowaliśmy program zajęć, była setna rocznica powstania Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce - FABLOK.

Pierwszego dnia wybraliśmy się do Biblioteki Głównej w Chrzanowie gdzie dzieci m.in. obejrzały wystawę ,,Pociąg do wspomnień" . W kolejnych dniach były zajęcia sportowe na świeżym powietrzu poprowadzone przez Panią Karolinę Kośmider, prezentacje multimedialne o Fabloku i jego historii, warsztaty plastyczne podczas których powstawały m.in. makiety kolejowe czy lizaki kolejarza. Były także zajęcia z wykorzystaniem tabletów i robotów i wiele innych.
W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie pracowaliśmy na warsztatach TEATROmania ? nie rób scen, rób teatr?, a szlakiem chrzanowskiego Fabloku poprowadził nas Krzysztof Brandys ze Stowarzyszenia Stacja Chrzanów, dzięki któremu poznaliśmy mnóstwo faktów i ciekawostek o tym ważnym w historii polskiego przemysłu miejscu.
Wszystkim dzieciakom oraz tym, którzy wsparli naszą tegoroczną letnią akcję serdecznie dziękujemy!

Zajęcia realizowane przez chrzanowską bibliotekę w ramach projektu LOKOMOTYWY NIEPODLEGŁOŚCI - program PIONIERZY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.