A- A A+

W dniach 30.06 - 11.07.2013 w filii MBP w Pogorzycach po raz kolejny odbyła się Akcja Letnia skierowana do dzieci wiejskich pozostających w domu. W tym roku zajęcia przebiegały pod hasłem "Tańcowała kosa z kłosem... czyli jak oswoić tradycję?"  Celem tegorocznych spotkań było poznanie obrzędów i zwyczajów obchodzonych przez rolników m.in. dożynki. W akcji wzięło udział 13 dzieci w wieku 6 - 13 lat.


W pierwszym tygodniu dzieci zapoznały się ze sobą oraz z programem akcji. Oglądały prezentację multimedialną na temat najważniejszego święta rolników czyli dożynek. Dowiedziały się jak ono wyglądało kiedyś, a jak się to odbywa obecnie. Jak wyglądała praca rolników, jakich narzędzi i zwierząt używano do prac w polu.


Zaprzyjaźnione panie z KGW "Pogorzycanki" pokazały jak zrobić wieniec dożynkowy i jak go ozdobić. Bibliotekę odwiedziła również pani Lidia Kurnik ze Stowarzyszenia In Gremio, działającym w Chrzanowie i pokazała jak wykonywać kwiaty z bibuły. Dzieci chętnie próbowały swoich sił i tworzyły swoje ozdoby.
Odwiedziły także piekarnię Kosowscy przy ul. Mydlanej w Chrzanowie, dowiedziałyu się jak obecnie wygląda proces pieczenia chleba i poszczególne etapy jego powstawania. Dzięki uprzejmości właścicieli skosztowały pysznego, świeżego wypieku.
W drugim tygodniu dzieci odbyły pieszą wycieczkę trasą Pogorzyce- Grodzisko-Wielkie, gdzie oglądały kwitnące zboże i poznały poszczególne gatunki, pani Teresa Mierzwa z KGW opowiedziała o tajnikach pracy w polu i dawnych zwyczajach.

Uczestnicy Akcji odwiedzili także skansen w Wygiełzowie, gdzie wzięli udział w lekcji poświęconej powstaniu chleba -"Od ziarna do chleba". Wysłuchały pogadanki na temat naszych zbóż oraz produktów, które z nich powstają. To właśnie z malutkiego ziarenka zbóż rosnących na naszych polach powstają później pyszne wypieki: chlebuś, bułeczki, obwarzanki, a także mąki, kasze i wiele innych. Zobaczyły jak wyglądały prace gospodarskie,a także mogły spróbować pracy narzędziami używanymi kiedyś m.in. cepami.
Na zakończenie wakacyjnych zajęć odbył się piknik w bibliotece, ponieważ pogoda w tym roku nie dopisała i nie udało się upiec kiełbasek na świeżym powietrzu. Zapraszamy za rok!

Serdeczne podziękowania za pomoc i miłe przyjęcie składamy:
 - członkiniom KGW "Pogorzycanki"
a także piekarni:
 FPH Piekarnia Halina Kosowska Marek Kosowski Agnieszka Kosowska.


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2