A- A A+

Przecież można pójść wszędzie... do galerii handlowej, do pubu, na dyskotekę... ale również do BIBLIOTEKI. Dlaczego i po co część  mieszkańców Chrzanowa skierowała swe kroki do nas w okresie 8-15.05? Czy to ze względu na "sztandarowe" wręcz  hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek 2015-WYBIERAM BIBLIOTEKĘ!-  to świetny powód oczywiście, ale też dlatego, że pod tym hasłem w chrzanowskiej bibliotece kryją sie bogate treści. Nasza biblioteka to miejsce:  z ciekawą ofertą czytelniczą, interesujących spotkań, imprez kulturalnych i  inspirujących przedsięwzięć.
Nic  więc dziwnego, że szukając ciekawego miejsca w Chrzanowie... WYBRAŁEŚ  BIBLIOTEKĘ! Oto relacja z tegorocznej edycji TB 2015.
Działo się dużo!


Już w pierwszy dzień TB czyli w sam Dzień Bibliotekarza , który rokrocznie obchodzony jest 8 maja ( wszystkim czytelnikom, którzy złożyli nam życzenia w tym dniu, bardzo dziękujemy!) Dział Promocji zorganizował w Klubie Literackim wernisaż wystawy pokonkursowej Wycięte z kontekstu. Po raz kolejny miło nam było gościć Panią Barbarę Wójcik-Wiktorowicz i Katarzynę Pokutę z  Centrum Kultury Teatru Sztuk w Jaworznie  na Warsztaty Literacko - Plastycznych "Czytam i Tworzę" w ramach realizowanego przez nich projektu - FASHION/TEATR (12.05).  Kreatywność prowadzących i uczestników po raz kolejny wzięła górę!

A 14.05 kolejna Filozofia dla nie - Filozofów , tym razem  w temacie subtelnej i mądrej poezji Jana Pawła II.   Co mi mówisz górski strumieniu? - od tych słów z Tryptyku Rzymskiego rozpoczęliśmy naszą filozoficzną dyskusję z prowadzącym spotkanie dr Markiem Niechwiejem.  Oprócz dyskusji klubowicze mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną z ciekawymi i bliskimi nam sercu  zdjęciami naszego Papieża-Polaka oraz wziąć udział w quizie o Janie Pawle II - były oczywiście drobne nagrody.

Cóż... po tej dyskusji polecamy szczególnie do czytania: Tryptyk Rzymski , tym bardziej że  rok 2015 ogłoszony został Rokiem Jana Pawła II, a dodatkowo trwają do końca czerwca V Małopolskie Dni Jana Pawła II ogłoszone przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W Klubie Literackim nie mogło również zabraknąć w tych dniach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci : najmłodsi klubowicze stawili się tłumnie na dyskusji o książce:  Pawła Beręsewicza, Tajemnica człowieka z blizną. Na spotkaniu gościliśmy aspiranta Marcina Bartosika z Komendy Policji w Chrzanowie, który był gościem specjalnym dyskusji. W temacie książki opowiadał o zabezpieczaniu śladów podczas sledztw policyjnych,min. demonstrował zabezpieczenia odcisków palców.

Zakończyliśmy również dwa konkursy w ramach projektu KRONIKĄ I BAŚNIĄ OPISANE - w 600 rocznicę urodzin kronikarza Jana Długosza - ZIEMIA CHRZANOWSKA KRONIKĄ (O)PISANA (konkurs literackidla uczniów klas I-III szkół gimnazjalnych Powiatu Chrzanowskiego) oraz ZIEMIA CHRZANOWSKA BAŚNIĄ (NA)MALOWANA (konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Powiatu Chrzanowskiego)

Tydzień Bibliotek w Dziale Czytelń i Multimediów: 9.05.2015 Ciało i Umysł - Pilates z klubem OneWay Studio w Chrzanowie. W sobotę zaprosiliśmy wszystkich pasjonatów ćwiczeń Body&Mind do Biblioteki na zajęcia pilates, w trakcie polecaliśmy odpowiednią literaturę oraz muzykę ze zbiorów Biblioteki.

Kolejny dzień - Senior w podróży "Od Sri Lanki do Madagaskaru". Prelegentem był skiper Włodzimierz Odrzywolski, który niedawno zakończył trwający kilka lat rejs dookoła świata. Odwiedzone 58 krajów, brak miejsca w paszporcie na kolejne pieczątki oraz prawdziwe morskie opowieści - trudno o tym wszystkim opowiedzieć podczas jednego spotkania? Pan Włodzimierz pochodzi ze Szczakowej, obecnie mieszka w Balinie. Jako dziecko zakochał się w morzu. Pierwszy kajak zbudował w wieku siedmiu lat. Potem został żeglarzem i wziętym szkutnikiem. Przez pewien czas był nawet szefem floty czarterowej pływającej po Morzu Śródziemnym. W listopadzie 2008 roku z bogatym Polakiem wyruszył na francuskim, ekskluzywnym katamaranie w podróż dookoła świata. Do tej pory odwiedził już ponad 50 państw. Trasa rejsu wiodła m.in. przez Florydę i Przylądek Horn.

14.05.2015 - gratka dla miłośników muzyki - wideokonferencja - Spotkania z pasjami "Z muzycznego punktu widzenia" Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk - znani dziennikarze muzyczni.

Tak samo dużo działo się w Oddziale dla dzieci: Zabawy z językiem angielskim, I Gminne Dyktando z Języka Angielskiego, Warsztaty komputerowe "Bawimy się z SuperKid.pl", Gry planszowe - to jest to! - "Rodzinne rozgrywki przy planszy" i wreszcie ciesząca się ogromnym zainteresowaniem Literacka gra miejska "Król Chrzan kontra szajka złodziei książek", tym razem przeznaczona dla całych rodzin.

A w filiach?

Tydzień Bibliotek w Luszowicach świętowano: majowymi  Rozmaitościami w bibliotece,  czytaniem baśni i rysowaniem postaci omawianych  ilustracji. Sporo zabawa ruchowych z wykorzystaniem konsoli x- boks 2. W Bajkolandii  -jak zawsze królowały bajki.

Tydzień bibliotek w Balinie.  Jak zawsze do biblioteki zostały zaproszone przedszkolaki - było Głośne Czytaniezajęcia plastyczne, a w roli głównej - Franklin - słynny bohater serii książek dla dzieci. Nie zabrakło lekcji bibliotecznych dla klas I SP w Balinie na temat dawnych narzędzi pisarskich.Uczestnicy zajęć poznali różne sposoby pisania oraz materiały pisarskie na przestrzeni wieków. Zabawili się w dawnych skrybów i napisali swoje imię za pomocą gęsiego pióra.

W Filii na  Kątach: dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Chrzanowie uczyły się na lekcji bibliotecznej - Jestem małym czytelnikiem,  oraz  zabawowo doskonaliły swój język na warsztatach - Uczymy się  pięknie mówić


Filia w Płazie :  sporo mieszkańców WYBRAŁO BIBLIOTEKĘ! - w myśl tegorocznego hasła. Dzieci, młodzież i dorośli mogli skorzystać z oferty warsztatów języka angielskiego oraz warsztatów komputerowych. Były też zajęcia w ramach Bibliotecznych rozmaitości i Czytadełka oraz lekcje biblioteczne.   Uczestniczyli w nich uczniowie Zespołu Szkół w Płazie.  W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci rozmawiały o książce Marcina Pałasza"Elfie, gdzie jesteś?",  z kolei młodzież dyskutowała o problemach swoich rówieśników, ukazanych w książce Rosie Rushton" Nikt mnie nie rozumie!"

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Tygodnia Bibliotek w Płazie był wernisaż wystawy SPOTKANIA ZE SZTUKĄ. Na wystawie prac artystów nieprofesjonalnych, tworzących w MOKSiR w Chrzanowie pod opieką Marka Dudka, można było podziwiać prace: Kamili Godel, Katarzyny Kluz, Lidii Kurnik, Jadwigi Smolik, Ireny Szopy, Ewy Wilk oraz  Andrzeja Placka. Program wernisażu uświetnił spektakl "Oświadczyny" wg Antoniego Czechowa w wykonaniu Teatru Ludowego "Tradycja " z Okleśnej w reżyserii Marcina Kobierskiego.    Wystawę można  zwiedzać do 29 maja 2015r.

I wracamy do Chrzanowa, bowiem w Klubie Literackim Pod Muzami również się działo. Przeprowadzono  5 edycji kreatywnych warsztatów czerpania papieru, w tym również w na spotkaniach wyjazdowych w Filiach w Balinie i Luszowicach.  

Wszystkim spotkaniom w ciągu całego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) towarzyszyły wystawy, prezentowane zarówno w Bibliotece Głównej jak i w filiach bibliotecznych:
Dni Papieskie, Galeria, ul. Broniewskiego 10C, Wycięte z kontekstu ? wystawa pokonkursowa, Galeria, ul. Broniewskiego 10C, Opowiem Wam historię? - 60 lat MBP Filii w Płazie, Filia w Płazie,  ul. Pocztowa 2, Tu jest nasz dom? ? płaziańskie regionalia, Filia w Płazie,  ul. Pocztowa 2, Kinetyka ? ruch w fotografii. Prace Sary Pietrusiak, Klub Literacki ?Pod Muzami, Al. Henryka 30, Spotkania ze sztuką ? wystawa prac plastycznych artystów nieprofesjonalnych pod opieką Marka Dudka, Filia w Płazie,    ul. Pocztowa 2.

Podsumowując: udany tydzień - we wszystkich spotkaniach, przez 5 dni w Tygodniu Bibliotek (8-15 maja) wzięło udział 588 osób, nie licząc osób zwiedzających wystawy. I tak kolejna edycja Tygodnia Bibliotek za rok. Zapraszamy już teraz.

 

oprac: Olga Nowicka, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa.


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2