Akademia Słowa: Zobacz ptaka – spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim

6.06 w chrzanowskiej Akademii Słowa na spotkaniu pt. Zobacz ptaka –  gościliśmy Jacka Karczewskiego – przyrodnika, aktywistę i promotora przyrody oraz autora publikacji: Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach (2019),  Noc Sów. Opowieści z lasu (2020), Zobacz ptaka. Opowieści po drodze (2021)

Pan Jacek to częsty gość programów i audycji radiowych poświęconych przyrodzie,  autor i artykułów (m.in. cyklu Wakacje z ptakami w Kwartalniku „Przekrój”), współzałożyciel  Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Pomysłodawca licznych przyrodniczych projektów i dużych kampanii społecznych. projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, w tym cieszących się dużym uznaniem kampanii społecznych, min: Bądź na pTAK! i Ogród na pTAKNoc SówNie będzie ptaków – nie będzie śpiewania!, Ptak też człowiek.  Witamy Panie Jacku w chrzanowskiej bibliotece!

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pod tym samym tytułem jak spotkanie:Zobacz ptaka – fotografie Jolanty Błaszczyk.

Jola Błaszczyk – należy do Grupy Kreatywny Balin, z zawodu nauczyciel wychowania przedszkolnego, Obecnie na emeryturze wolny czas wypełnia kreatywnymi zajęciami artystycznymi: maluje akwarelami i fotografuje naszą regionalną przyrodę. Obecna wystawa prezentuje świat ptaków. Te fotografie jak również inne można oglądać na portalu „Przełomowe kadry”.

Autorkę wystawy gościliśmy po raz kolejny w bibliotece – bowiem na początku 2022r. Pani Jola brała udział w wystawie zbiorowej: Na obrzeżach miasta – wystawa rękodzieła Grupy Kreatywny Balin.

Wystawa czynna: 6-30.06.2022

Najlepszą rekomendacją opowieści o ptakach Jacka Karczewskiego są słowa Doroty Sumińskiej – lekarki weterynarii, publicystki, autorki książek i propagatorki dobrego traktowania zwierząt.  

… Za co kocham Jacka Karczewskiego? Za ptaki. Za to, że pisze o nich jak o pełnoprawnych obywatelach świata. Za dowcip i literacki talent, z jakim to robi. I wreszcie za ogromną oraz rzetelna wiedzę o naszych starszych, skrzydlatych braciach.

Spotkanie prowadzili: Ewelina Deluga i Gustaw Czerwik

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania.