28 lutego 2019 roku, godzina 17:30

„Kobieta w 1000 °C”
Hallgrímur Helgason
Przekład:  Alicja Rosenau
Wydawnictwo Znak Literanova

Lutowe spotkanie DKK zaowocowało emocjonującą dyskusją, do jakiej skłoniła powieść „Kobieta w 1000°C”. Książka jest tak skonstruowana, że można w niej znaleźć wiele wątków do omawiania. Kobieta, rodzicielstwo, samotność, starość, wojna, cierpienie to przykładowe słowa, które stanowiły początek dyskusji.

Główną bohaterką powieści jest Herra, staruszka mieszkająca w garażu. Odwiedzają ją tylko opiekunki, jej synowie odwrócili się od niej. Okienkiem na świat, jest dla niej  Internet, który dostarcza jej rozrywki. Bardzo dużą część powieści stanowią wspomnienia wojenne i podróże przez różne kraje, w tym Polskę. Z jednej strony w książce jest dużo groteski i czarnego humoru. Z drugiej jednak jest w niej wiele bólu, cierpienia i okrucieństwa wojny.

Uczestnicy podzielili się co do powieści. Jedni podkreślali jej wartość. Inni zwrócili uwagę na to, że jest ona nierówna, raz ciekawa a innym razem nudna. Podkreślono też wielokrotnie, że jest tłumaczona z języka niemieckiego a nie islandzkiego. W tym mankamencie doszukiwano się słabszej jakości omawianego tekstu.

Niemniej dyskutanci uznali, że jest to powieść warta przeczytania i wyrobienia swojego własnego zdania.