28 marca 2019 roku, godzina 17:30

„Nauczycielka”
Judith W. Taschler
Przekład: Aldona Zaniewska
Wydawnictwo WAB

Na ostatnim spotkaniu DKK gorącą dyskusję o związkach kobiet i mężczyzn wzbudziła książka Nauczycielka austriackiej pisarki Judith W. Taschler. Matylda i Xaver, dawni kochankowie, przypadkiem – nieprzypadkiem spotykają się po latach. Na jaw wychodzą nie tylko dawne tajemnice, ale i nowa strona osobowości głównych bohaterów, którzy prowadzą ze sobą psychologiczną grę.

Najwięcej emocji wzbudziło postępowanie głównego bohatera. Określany był mianem pasożyta, (być może) nieświadomie wykorzystującego innych ludzi, aby sobie ułatwić życie. Wielu z nas nie mogło zrozumieć wyrozumiałości i cierpliwości głównej bohaterki, co przerodziło się w psychologiczne dociekania nad poczuciem własnej wartości. Porównywaliśmy matki głównych bohaterów i potwierdziliśmy ogólne przekonanie, że dzieciństwo wpływa na całe życie. Największą krzywdę mogą nam wyrządzić najbliżsi. Zastanawialiśmy się, czy Xaver naprawdę zaczął się zmieniać, naprawiać swoje błędy? A może to kolejny fortel by pozostać w centrum uwagi?

Powieść w miarę rozwoju akcji podsuwa wiele możliwych rozwiązań. Czytelnik sam nie wie w co wierzyć. Kto jest winny, kto jest dobry i zły. Co się stało pewnego letniego dnia z małym chłopcem. Rozwiązanie przez kilkoro było oceniane jako melodramatyczne, wręcz ckliwe.

Duże zainteresowanie wzbudziła konstrukcja powieści, określona przez jedną z uczestniczek jako szkatułkowa, a szczególnie fragmenty powieści Xavera, której bohaterem czyni swojego dziadka. Uznaliśmy go za alter ego bohatera i kolejną wskazówkę do rozszyfrowania jego charakteru. Książka nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Urszula Trybuś