7 sierpnia (czwartek), o godz. 17:30 odbyło spotkanie w ramach DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem mogliśmy się spotkać i porozmawiać w bibliotece o książce Brygidy Helbig „Niebko”. Było to wyczekiwane od dawna spotkanie w realu.

„Niebko” to rodzaj  sagi rodzinnej. Opowiada ją Marzena: córka, wnuczka, prawnuczka. Zbiegają się w niej dwie linie rodziny, obie ze Wschodu, obie doświadczone wojną i okupacją. Próbujące się odnaleźć w rzeczywistości PRL-u. Ojciec Marzeny pochodzi z „galicyjskich Niemców” osiadłych w Bieszczadach w XVIII wieku, rodzina matki wywodzi się z Nowogródka. Jest to opowieść o rodzinie wysiedlonej z Kresów, życiu bohaterów naznaczonemu ucieczką i walką o godny byt.

Nasza dyskusja dotyczyła skomplikowanych losów rodzin mieszanych niemiecko-polskich, o poczuciu wykorzenienia ludzi, którzy na skutek wojny musieli opuścić swoją ziemię. Niektórzy członkowie DKK dzieląc się wrażeniami po lekturze, przywoływali wspomnienia i doświadczenia swoje oraz swoich bliskich, związane z tym trudnym okresem.