15.01.2018

W dniu 15.01.2018 r. w Klubie Literackim „Pod Muzami” uczestnicy Akademii Słowa przedstawili jasełka pt. „Pora chłopcy do Betlejem” – autorstwa Bogusława Zakordońca. Odtwórcy jasełek – przy bardzo skromnej scenografii i improwizowanych strojach – znakomicie odegrali sceny znane nam z kultu religijnego przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz kilkoro pastuszków granych przez członkinie Akademii Słowa na scenie nie zabrakło św. Marii i Józefa witających dzielnych pastuszków z polskiej ziemi, którzy przybyli na znak anioła i gwiazdy betlejemskiej z ogonem – jak się wyraził jeden z pastuszków. Przedstawienie – ze względu na bardzo ograniczone środki scenograficzne – zostało zaprezentowane wg wzorca radiowego. Ośmioro aktorów zasiadało przy improwizowanym stole czytając swoje kwestie. W zgodzie z kanonem sztuki radiowej była także osoba narratora, która w iście radiowym stylu przybliżała słuchaczom i widzom kolejne sceny jasełek. W rolę narratora wcieliła się Helenka Gleń, która ze swą dobrą dykcją i łagodnym tembrem głosu sprawdziła się celująco. Urokiem przedstawienia były sympatyczne dialogi pastuszków, których odegrały panie: Basia Korczyk, Urszula Siarczyńska, Grażyna Zielińska, Bogusia Chwierut, i Marysia Chruściel.
Miłą niespodzianką było także to, że wszystkie panie bez wyjątku świetnie zaśpiewały swoje solowe pieśni (bez podkładu muzycznego) – znane kolędy, do których autor przedstawienia podłożył własne teksty. Publiczność ze zrozumieniem przyjęła wersję radiową jasełek i w momentach, gdy były śpiewane znane kolędy podchwyciła śpiew napełniając nieduże pomieszczenia Klubu Literackiego urokiem świątecznym. Matkę Bożą zagrała Basia Jurczyk i choć nie miała za wiele tekstu to przez całe przedstawienie zachowała dostojność przynależną tej roli. Święty Józef również spisał się adekwatnie do swej roli a był nim Zbyszek Tomski.
Całość przedstawienia wyreżyserował sam autor – Bogusław Zakordoniec, który także odegrał rolę anioła przynoszącego dobrą nowinę pastuszkom. Jak sam stwierdził na zakończenie spektaklu – w przyszłym roku – przedstawienie będzie wystawione z wszystkimi regułami sztuki teatru. Będą stroje, scenografia, podkład muzyczny i dynamika akcji z grą świateł włącznie. Trzymamy kciuki za Szefa Akademii Słowa i jego pomysły a na teraz uznajemy, że autor sprawdził się literacko i rozbudził nasze nadzieję na więcej.
Sprawozdanie przygotował:
Gustaw Czerwik

"Pora chłopcy do Betlejem" - wersja radiowa

3 thoughts on “15.01.2018

  1. od początku byłam mocno zaangażowana i z powagą podeszłam do tematu sam temat znany wszystkim oglądając już bez emocji stwierdzam że świetnie to wyszło i jestem pod wielkim wrażeniem czekając aż dokonamy czegoś więcej. Dziękuje za umożliwienie przeżycia tego jeszcze raz dla mnie to nowe doświadczenie które z pewnością się przyda. Dziękuje ! za zaufanie ..pozdrawiam

  2. Do Betlejem szliśmy w doborowym towarzystwie… co prawda Jasiek trochę opóźniał, a Pietrek się nie mógł wygadać… mimo to przybyliśmy na czas i to ze śpiewem na ustach…
    p.s.Pozdrowienia dla Św. Rodziny i Anioła
    Pastuszek IV

Możliwość komentowania jest wyłączona.