IV Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom – relacja

W dniach 1-8 VI 2014 r. w myśl hasła “Czytanie – mądra rzecz” w całym kraju obchodzono Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie po raz czwarty przyłączyła się do tej akcji organizując IV Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom. Inauguracja Maratonu odbyła się 1 VI na Placu Tysiąclecia. Aktorzy Teatru Ludowego “Tradycja” z Okleśnej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie przygotowali happening oparty na wierszu Juliana Tuwima “Lokomotywa”. Aktorzy w kolejarskich mundurach utworzyli pociąg, który w rytmie wiersza poruszał się po Placu i zachęcał dzieci do przyłączenia się do wspólnej zabawy. Kolejne spotkania w ramach Maratonu odbywały się w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku, w godzinach dopołudniowych zaproszeni znamienici goście głośno czytali dzieciom z chrzanowskich (i nie tylko) szkół i przedszkoli.

Maraton zakończył się w piątek o godzinie 11:00 inscenizacją kolejnego wiersza Juliana Tuwima pt. “Rzepka”. Znakomita gra aktorów Teatru Ludowego “Tradycja” z Okleśnej wywołała wiele radości wśród dzieci. Niespodzianką było zaproszenie małych widzów do udziału w inscenizacji – wszystkie dzieci miały okazję popróbowania gry aktorskiej wcielając się w role wnuczka, pieska, kotka, kawki, itd. Maraton zakończył się radośnie i bajkowo.

Zaproszenie do udziału w IV Chrzanowskim Maratonie Czytania Dzieciom przyjęli i dzieciom czytali:

1 VI – Aktorzy Teatru Ludowego “Tradycja” z Okleśnej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie pod kierownictwem P. Zbigniewa Klatki

2 VI – Pani Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Pani Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Pan Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Ksiądz Roman Sławeński – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie

3 VI – st. kpt. mgr inż. Wojciech Rapka – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
Pan Krzysztof Zubik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie
Pan Tadeusz Arkit – Poseł na Sejm RP

4 VI – Pan Marek Łyszczarz – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
Pan Zdzisław Mucha – muzyk
Pan Ryszard Kosowski – Burmistrz Miasta Chrzanowa

5 VI – sierż. sztab. Iwona Szelichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
Pani Grażyna Kaim – Redaktor Naczelna tygodnika “Przełom”
Pan Zbigniew Tomski – poeta, członek Grupy Twórczej “CUMULUS” w Chrzanowie

6 VI – Pani Agnieszka Filipowicz – MOKSiR, kierownik Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej

Pan Robert Maciaszek – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa

Aktorzy Teatru Ludowego “Tradycja” z Okleśnej pod kierownictwem Pana Zbigniewa Klatki

W spotkaniach z zaproszonymi gośćmi uczestniczyły dzieci pod opieką wychowawców:

– z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Chrzanowie – grupa III, IV, V
– z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Chrzanowie – grupa V
– z Przedszkola Samorządowego nr 8 w Chrzanowie – grupa II, III, IV
– z Przedszkola Samorządowego nr 10 w Chrzanowie – grupa II, IV
– z Niepublicznego Przedszkola Artystyczno-Językowego “Błękitna Laguna” w Trzebini
– ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie, kl. I b, II b, III b,
– ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie, kl. 0 b,
– ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie, kl. I, II.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i głośnym czytaniem umilali dzieciom czas spędzony w bibliotece, a dzieciom i ich wychowawcom za aktywne uczestnictwo w Maratonie.