Chrzanowski Dzień Kobiet 2016

W sobotnie popołudnie i wieczór do chrzanowskiej biblioteki zawitało kilkaset Pań. Wspólnie świętowały Dzień Kobiet. Było to co kochają i dzięki czemu czują się kobieco i pięknie: modowe i fryzjerskie stylizacje, wizaż, pokaz mody, oraz dobra literatura, muzyka, pyszna kawa i słodkie ciastko…

Dzień Kobiet to święto znane chyba wszystkim Polkom i Polakom. Wielu sądzi, że to typowo polskie święto, wywodzące się z naszego kraju i obchodzone tylko tutaj. Nic  proszę Pań i Panów bardziej mylnego!

Niektórzy uważają, że za pierwowzór Dnia Kobiet możemy przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Inni twierdzą, że początek tego święta sięga poł. XIXw  i strajku kobiet w nowojorskiej fabryce bawełny.Po raz pierwszy oficjalnie Dzień Kobiet uczczono w Stanach Zjednoczonych  w 1909r.Potem były angielskie sufrażystki i rosyjskie feministki.

W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po drugiej wojnie światowej. Było szczególnie popularne w okresie PRL-u. Królowały wtedy cieliste rajstopy, kawa i goździk.

A dzisiaj? W Rosji kobiety mają dzień wolny od pracy. Włoszki dostają od mężczyzn akację srebrzystą, a ukraińskie feministki apelują, by tego dnia nie kontaktować się całkowicie ze swymi partnerami. Białoruska policja zatrzymuje samochody kierowane przez panie, by złożyć im życzenia.

Z przyjemnością przyjmujemy kwiaty od swoich mężczyzn, ale same również potrafimy się nagradzać.

O tym co dziać miało się przez całe popołudnie i wieczór na wstępie opowiedziała Monika Szatan – Prezeska Fundacji Viafemina.

W trakcie popołudnia zachęcaliśmy wszystkie Panie, które nie są naszymi czytelniczkami, do odwiedzenia Wypożyczalni Głównej i zapisania się do biblioteki, gdzie oprócz ciekawej oferty literackiej nie tylko kobiecej, mieliśmy dla Pań także upominek.

Potem był TORT – cudowny – piętrowy przedstawiający kręgi kobiet utożsamiane z Fundacją Viafemina, ufundowany przez  firmę cateringową Słodkie Ciacho… zaproszenie na program, który trwać miał (i trwał) ponad 5 godzin. A co w nim było: same atrakcje:

Program imprezy:
15.30 – 16.00 Kawka z przystojnym baristą (Hol Parter)
16.00 – 16.30 Żonglerka tuszem i pomadką (Hol Parter)
16.30 – 17.00 Poskromienie dzikiej czupryny (Hol Parter)
17.00 – 17.30 Odkrywanie kobiecej palety barw (Hol Parter)
17.30 – 18.30 Wiosenny powiew mody dla małej i dużej kobietki (Hol Piętro)
18.30 – 19.30 Ugotowane w Bibliotece (Hol Parter)
                       Stylistyczne dylematy c.d. (Hol Parter)
19.30 – 20.00 Zakończenie z niespodziankami (Hol Parter)

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE:
– Biblioteka poleca kobiece czytadło (Wypożyczalnia Główna)
– Garderoba marzeń, czyli zamień się ciuchem (Czytelnia Czasopism)
– Ania Superniania w Krainie Zabaw, czyli opieka dla Twojego smyka (Oddział dla Dzieci)
– Strefa Smaku i ploteczki przy małej czarnej (Klub Literacki)
– Gadka – szmatka czyli kobieta w finansach (Hol Parter) – quiz i nagrody
– Fotka na fioletowym dywanie (Hol Parter)

Autorzy i realizatorzy:

Fundacja Viafemina – organizacja, prowadzenie

Grupa kobiet wspierających się nawzajem, dzielących się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami, każda jest inna i wnosi inna wartość.  W swoich szeregach mają specjalistki od arteterapii, relaksacji, terapii ekspresyjnych,  wizerunku i stylizacji oraz zdrowego żywienia. Działają na ternie Ziemi Chrzanowskiej, ale chcą integrować się również z kobietami z różnych miast.

Olga Nowicka, Ewelina Deluga, MBP – współorganizacja, koordynacja, prowadzenie

Partnerzy:

Karolina Ficner – stylistka, absolwentka Wyższej Szkoły Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa

2flyteam – usługi fotograficzno-reklamowe. Karolina i Bogdan zaprzyjaźnieni z nami pasjonaci fotografii i wszystkiego co z fotografia związane.

Resto&pub NOVA – znana od wielu lat chrzanowska restauracja
Stylóvka

Street Mentor

Butik Subtelle – chrzanowski ekskluzywny butik z odzieżą dla Pań, ceniących dobrej jakości klasykę

Ana-looka – chrzanowska blogerka i stylistka, jak mówi o sobie totalna maniaczka mody i wszelkich ciuchowych wyprzedaży

MyDay – firma z Jaworzna – kompleksowa organizacja wszelkich uroczystości i eventów

AnaBeautyArt – Anna Worytko – wizażystka pasjonatka kobiecego piękna.

Jaga – salon Fryzjerski, kompleksowa obsługa wizerunku od stylizacji do pielęgnacji włosów,  na chrzanowskim rynku od 15 lat

Caffe Portal – grono entuzjastów czarnego trunku, którzy po eksperymentują, smakują i podają najlepszą na świecie kawę – dzisiaj z nami Wojciech Szymański – nasz barista

Salon kosmetyczny Aldona Stach – bogata oferta zabiegów kosmetycznych, salon, w którym każda klientka czuje się swobodnie i komfortowo.

UGDstudio – videofilmowanie

Słodkie Ciacho – firma cateringowa z Bolęcina, w swojej ofercie ma produkty zawierające tylko naturalne składniki, także w formie wegańskiej i bezglutenowej

Cukiernia PTYŚ – czyli “słodkie chwile na co dzień” – firma cukiernicza z Chełmka, na rynku od lat 70-tych. Wielokrotnie współpracowała z nami  i wspierała naszą  bibliotekę.

Misza – oprawa plastyczna – Monika Misza Szatan prezeska Fundacji  Viafemina, arteterapeutka, propagatorka odkrywania siebie poprzez twórczość.

DJ DAN event service – usługi muzyczne. Dzisiaj obsługa świateł i oprawa  muzyczna.

Bank Millenium – pani Dorota i pan Arkadiusz ze specjalną ofertą dla Pań

Kwiaciarnia w starym stylu Usłane kwiatami – dekoracje, kwiaty