Narodowe Czytanie 2017

Chrzanowska biblioteka 2 września ponownie zaprosiła mieszkańców Chrzanowa na lokalne wydarzenie NARODOWE CZYTANIE 2017 –  Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej, pod patronatem Pary Prezydenckiej i lokalnym patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa. Happening literacki rozpoczął się o godz. 10.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Broniewskiego 10C, po czym nastąpiło przejście pod Kościół Matki Bożej Różańcowej, skąd prosto z zaślubin Para Młoda dołączyła do weselnych gości, po czym weselny korowód  wrócił do biblioteki aby czytać i biesiadować. W biesiadzie weselnej i głośnym czytaniu udział wzięli: osobistości Miasta Chrzanowa, czytelnicy chrzanowskiej biblioteki, mieszkańcy Miasta Chrzanowa. Muzyczną oprawę naszego wesela przygotowała Halina Jarczyk- skrzypaczka, kierownik muzyczny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Przenieśliśmy się w klimat Bronowickiej wsi z przełomu XIX i XX w. Przy weselnych stołach w tegorocznej edycji Narodowego Czytania fragmenty “Wesela” St. Wyspiańskiego czytali:
  1. Ryszard Kosowski – Burmistrz Miasta Chrzanowa 2. Tadeusz Kołacz – Zastępca Burmistrza ds. Społecznych 3. Jolanta Piecuch – Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych 4. Mariusz Pyptiuk – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, UM w Chrzanowie 5. Krzysztof Zubik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie 6. Kamil Bogusz – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji przy Radzie Miejskiej w Chrzanowie 7. Krzysztof Kasperek – Wicestarosta Powiatu Chrzanowskiego 8. Jolanta Zubik – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Starostwo Powiatowe Chrzanów, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chrzanowie 9. Jan Smółka – Dyrektor MOKSiR w Chrzanowie 10. Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie 11. Renata Wiszniewska – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzanowie 12. Ks. Roman Sławeński – Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Chrzanowie 13. Sierż. Sztab. Iwona Szelichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie 14. Marta Rapacz – Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w  Chrzanowie 15. Grażyna Kaim – Red. Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej “Przełom” 16. Ewelina Londzin – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie 17. Danuta Jakubowska – klubowiczka DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki 18. Piotr Mankiewicz – Prezes Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów 19. Olga Piotrowska – nauczyciel I LO w Chrzanowie 20. Agnieszka Bachtenko – czytelniczka, prowadząca biblioteczny cykl “BiblioArt”
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom” i  Chrzanowska Telewizja Lokalna Autorzy i realizatorzy: Olga Nowicka, Ewelina Deluga – prowadzące, scenariusz widowiska – Dział Promocji, MBP Chrzanów Olga Piotrowska – prowadząca (Radczyni) – I LO w Chrzanowie Zbigniew Klatka   – zapowiadający, czytający, Stowarzyszenie “Seniorzy Alwerni”, Teatr Ludowy “Tradycja” w Okleśnej Licealiści i absolwenci I LO w Chrzanowie – postacie z dramatu, goście weselni: Michalina Bałys – Panna Młoda – absolewntka I LO Jakub Idziniak – Pan Młody – uczeń I LO Bartosz Talowski – Jasiek – absolwent I LO Paulina Deluga, Kamila Jędrzejczyk, Julia Pluta, Barbara Jarosz, Joanna Jarosz, Sara Kulawik, Patryk Łatak, Paweł Solarski, Maciej Chwast – uczniowie I LO Weronika Nowicka – uczennica PG nr 2 Halina Jarczyk – oprawa muzyczna – skrzypce, kier. Muz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Edward Górecki – Chochoł – Galeria Drzewiej w Porębie -Żegoty Współpraca: I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, absolwenci I LO (aktorzy) Małgorzta Ciupek-Gładys – pomoc organizacyjna dekoracje Parafia MB Różańcowej w Chrzanowie /ks. Proboszcz Grzegorz Pieróg (nagłośnienie) Ministarnci z parafii (nagłośnienie) MOKSiR w Chrzanowie – nagłośnienie, pomoc organizacyjna CHTVL, PRZEŁOM – patronat medialny Nasze gospodynie: Płazianki, Mętkowianki, Luszowianki (kołacze weselne, przyśpiewki) Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie (czepiec Panny Młodej, kołacze weselne, dekoracje) Promocja przedsięwzięcia: plakaty, plakaty specjalne w lokalnych urzędach pocztowych, zaproszenie, ulotki z pieczęcią akcji i info nt. biblioteki, media i portale regionalne, telebim miejski i biblioteczny – Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa