IX CHRZANOWSKI MARATON CZYTANIA DZIECIOM pod hasłem “SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM. WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE”

4 czerwca 2019 to był piękny dzień w chrzanowskiej bibliotece! Nie dość, że od rana towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, to tłumnie przybyli do nas uśmiechnięci Goście. A okazja do spotkania była znakomita:
IX Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom, który wpisał się w obchody XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom + kampanii społecznej organizowanej przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Jak co roku, spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza Juliana Tuwima “Lokomotywa”,a potem, po krótkiej, wspólnej gimnastyce rozpoczął się prawdziwy literacki maraton czytania wierszy autorstwa polskich poetów i chrzanowskich bibliotekarek! Specjalnie na tę okazję wiersze dla dzieci napisały nasze koleżanki: Iwona Firek (Wypożyczalnia Główna) oraz Dorota Lipiarska (Oddział dla Dzieci). Urocze rymowane strofy w formie pamiątkowych książeczek podarowaliśmy przedszkolakom uczestniczącym w spotkaniu, a były to dzieci z Przedszkoli Samorządowych nr 4, 5, 7, 8 i 10 w Chrzanowie.

Uhonorowani również zostali Czytający: każdy zajął pierwsze miejsce i każdy otrzymał pamiątkowy, biblioteczny medal!

W tym roku czytały dzieciom Panie:
Jolanta Zubik – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Janina Onyszkiewicz – długoletni Kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
Mł. asp. Iwona Szelichiewicz – Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie
Sylwia Rychter – nauczyciel wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie
Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
oraz Panowie:
Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa
Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
St. kpt. Dominik Głogowski – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
Piotr Mankiewicz – Prezes Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów
Remigiusz Lichota – Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Oddział w Chrzanowie

Po maratonie literackim przyszedł czas, jak na sportową imprezę przystało, na część gimnastyczną, którą poprowadziła Pani Karolina Kośmider z Xtreme Fitness w Chrzanowie. Dzieciaki dzielnie ćwiczyły, znakomicie się przy tym bawiąc.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszego tegorocznego, literackiego święta: Gościom, którzy przyjęli zaproszenie do czytania, Wychowawcom i Przedszkolakom, Pani Karolinie Kośmider za przeprowadzenie części sportowej spotkania.

Iwona Firek, Na powitanie dnia

Kiedy rano wstaniesz z łóżka? nawet lewą nogą,
Spróbuj szybko się przeciągnąć, umyć chłodną wodą.
Podskocz w miejscu kilka razy, obróć się dokoła
I pamiętaj, żeby buzia wciąż była wesoła.

Nic tak twarzy nie rozjaśni, jak uśmiech szeroki,
A energią cię napełnią skłony i podskoki.
Powiedz zaraz swojej mamie, że ją bardzo kochasz
I swą buzię uśmiechniętą wszystkim wokół pokaż.

Dorota Lipiarska, Piłka nożna

Korki ubieram, piłkę pakuję
I na boisko szybko wędruję.
Wraz z kolegami mecz rozgrywamy,
Za znanych piłkarzy się przebieramy.
Biegamy dużo, kopiemy wiele,
Przychodzą do nas nasi przyjaciele.
Mecz oglądają i kibicują,
Klaszczą, dopingują i wiwatują.
Strzelamy bramki i świętujemy,
Nasz własny mundial prezentujemy