Tydzień Bibliotek 2019: Byliśmy tam…Dzień Bibliotekarza Województwa Małopolskiego

Na zaproszenie Anny Pieczarki – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Jerzego Woźniakiewicza – Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie 29 maja wzięliśmy udział w DNIU BIBLIOTEKARZA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO i w uroczystej gali wręczenia medalu “Małopolski Bibliotekarz Roku”. Nasza koleżanka z Działu Promocji Olga Nowicka była nominowana do konkursu “Bibliotekarz Roku 2018”.

Relacja w mediach.

Treść nominacji:

Szalone lata pracy-  na koncie niezliczona jak na razie, ale policzalna w sumie ilość twórczych: literacko, bibliotekarsko i czytelniczo godzin, własna firma producencka,  Oscar i Złoty Glob na wyciągnięcie ręki… tak rozpoczynamy intrygująco przedstawienie sylwetki Olgi Nowickiej – kierowniczki Działu Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, która była nominowana do tytułu BIBLIOTEKARZA ROKU 2018 w woj.małopolskim.

Od 30 lat nieprzerwalnie i z wielkim zapałem promuje czytelnictwo na Ziemi Chrzanowskiej i skupia wokół biblioteki prawdziwych przyjaciół. Rok 2018 był szczególnym rokiem działań dla samej Nominowanej jak i dla całego zespołu chrzanowskiej biblioteki z którym na co dzień owocnie współpracuje, wychodząc z założenia, że,  w pojedynkę owszem –  można wiele,  ale z gronem fachowców i przyjaciół  – całe mnóstwo!

Oto szeroki wachlarz działań których była: pomysłodawczynią, realizatorką, współautorką, kreatorką: redakcja strony internetowej biblioteki i miejskiej strony kulturalnychrzanów, współpraca z mediami lokalnymi : Tygodnikiem Ziemi Chrzanowskiej Przełom i CHTVL (gdzie od 1989r. prowadzi Kącik Biblioteczny), działania w obrębie mediów społecznościowych i stała współpraca z Poradnikiem Bibliotekarza, gdzie co miesiąc mogą Państwo czytać jej felietony w temacie świata bibliotekarskiego i szeroko rozumianej kultury. W 2018r. w ramach Radiowego Klubu Książki – nagrała 2 audycje w  Radio Kraków, promując Dyskusyjny Klub Książki w Chrzanowie jako najstarszy i najliczniejszy w Małopolsce, wzięła udział,  w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji – w nagraniu filmu dla “Małopolski Innowacyjnej” przekonywując, że innowacyjna może być również biblioteka.

Jej BIBLIOTECZNE DZIECI, którymi koordynuje i które nieprzerwanie – wciąż na nowo – kreuje – również w 2018r.: DKK – Dyskusyjny Klub Książki (“ukochane dziecko”, które wychowuje od 2006r.), Akademia Słowa, Koncerty za Regałem, Dzień Kolorowej Skarpetki w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa, happening miejski NATURAlnie w Chrzanowie,  Małopolskie Dni Książki Książka i Róża, Tydzień Bibliotek, akcje promocyjne w Centrum Handlowym MAX, akcje promocyjne Czytanie na Sianie, Chrzanowski Dzień Kobiet, Małopolski Festiwal Innowacji,  Narodowe Czytanie, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, Noc Bibliotek, czy też Noc z  Książką. W 2018r. została matką projektu literacko-fotograficznego Literatura to Kobieta, z okazji Roku Praw Kobiet), do którego zaprosiła znane chrzanowianki i chrzanowskie bibliotekarki, aby wcieliły się w postaci z literatury polskiej i światowej. Efekt – znakomity – wystawa szerokim echem odbiła się w regionie, a wernisaż zorganizowany podczas Nocy Bibliotek 2018 stał się miejskim wydarzeniem kulturalnym.

To min. te wszystkie realizacje przyczyniły się do przyznania  BIBLIOTECE:  przez  władze miasta  Medalu za Zasługi dla Rozwoju Miasta i Ziemi Chrzanowskiej, wielokrotnego tytułu Mistrza Promocji Czytelnictwa w konkursie ogólnopolskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, medalu Bibliotheca Magna-Perennisque od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego w podziękowaniu m.in. za wkład w rozwój czytelnictwa w Małopolsce, nagrody za największą liczbę uczestników akcji Jak nie czytam jak czytam (1891 osób zgromadzonych w jednym miejscu), tytułu Najlepsza biblioteka w Małopolsce – I miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki (2017), IV biblioteka w Polsce – IV miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki (2017). Za rok 2018, Olga Nowicka została nominowana w Plebiscycie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego w kategorii Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura/powiat chrzanowski, zajmując 2 miejsce, zaraz po liderze zespołu rokowego Sztywny Pal Azji. Dla niej samej wielkim wyróżnieniem był przyznany (w 2017) tytuł Moderatorki 11. lecia Dyskusyjnych Klubów książki w Małopolsce (w duecie ze swoją zawodową 2. połówką Eweliną Delugą).

UWAGA! Wszystkie te działania i “lata bibliotekarskiej walki”, pokazała w ubiegłym roku w humorystycznym filmie  “50 twarzy Olgi Nowickiej”, zostając laureatką konkursu ogólnopolskiego Mikrolearning super aktywnego bibliotekarza, a przy okazji powołując do życia, “na miarę Oskara” – filmową ekipę o nazwie “MBP Production”. Jaka jest na co dzień?: kreatywna i uśmiechnięta –  jest doskonałym przykładem powiedzenia –  TO LUDZIE TWORZĄ MIEJSCA!