Spotkanie autorskie z Joanną Bator

21 listopada w ramach DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Bator – pisarką, publicystką, felietonistką, specjalistką od antropologii kultury, znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury, która od 2011r. roku święci triumfy na polskim i nie tylko rynku wydawniczym. Za “Japoński wachlarz” została uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak (2005r.). W 2013r. zdobyła Nagrodę Literacką Nike za powieść “Ciemno – prawie noc”, która została sfilmowana przez Borysa Lankosza.

Spotkanie poprowadziły moderatorki chrzanowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki Olga Nowicka i Ewelina Deluga. W spotkaniu aktywnie uczestniczyli członkowie DKK. Dowiedzieliśmy się o literackim dzieciństwie Pani Joanny, kto jest jej literackim autorytetem , dlaczego zaczęła pisać powieści, poznaliśmy rady dla każdego, kto marzy o tym by zostać pisarzem oraz dowiedzieliśmy się o miejscach bliskich sercu pisarki (Dolny Śląsk i Japonia), w których umieszcza akcję swoich powieści, a także co najbardziej fascynuje Joannę Bator w kulturze Japonii i jak ten kraj pojawił się w jej życiu. Poznaliśmy również punkt widzenia autorki na temat literackich nagród, które otrzymała oraz dowiedzieliśmy się kluczowych informacji w temacie Jej warsztatu pisania. Na końcu spotkania nie zabrakło chwil kilku na rozmowę z czytelnikami i podpisanie książek przez autorkę.

Niespodzianką był wiersz napisany specjalnie dla pisarki przez klubowicza Gustawa Czerwika, który został Jej podarowany:

Joanna Bator
Portret poetycki inspirowany powieścią “Wyspa łza”

Biała Lady
Polskiej melancholii
Porwana nadaremnością poszukiwań
Sandry Valentine
Wyspa łza
Joannie – Matce Nieboskiej
Wyznała swoje ułomności
By w rozdarciu
Między ufnością a ciekawością
Zapamiętale przeglądała swoją duszę
W półślepym lustrze rzeczywistości
Zawieszona między urokiem
Gombrowicza a poetyką Kapuścińskiego
Rozłupywała skorupy słów
Wydobywając polskość z obcości
Jak demiurg – podróżniczą magię
Wytrwałością przekuła
W twórczy żywioł
Filozoficzny feminizmu
Polki – Europejki

Pani Joanna po rozmowie z chrzanowskimi czytelnikami stwierdziła, że było to Jej najlepsze spotkanie autorskie w tym roku!

Spotkanie sfinansowano przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Scroll to Top