Jak dawniej księgi pisano. Filia w Luszowicach

Były dziełami sztuki kaligraficznej, jubilerskiej i iluminatorskiej. Powstawały latami. Za jedną można było kupić kilka wsi. O czym mowa? O księgach średniowiecznych, których tajniki zgłębili drugoklasiści podczas zajęć w luszowickiej bibliotece.

Zajęcia w bibliotece poświęcono książce. Punktem wyjścia stała się obfitująca w ciekawostki opowieść o księdze. Dzieci dowiedziały się, czym był manuskrypt, co to jest iluminacja, inicjał, kto pisał księgi w średniowieczu. Była tez okazja do rozmowy o pergaminie i narzędziach pisarskich średniowiecznego skryby. Część multimedialna miała uzmysłowić dzieciom, trud z jakim powstawała księga oraz jej wartość materialną i intelektualną. Niemałe zdziwienie wzbudziła wśród dzieci informacja o elitarnej w czasach średniowiecza umiejętność pisania i czytania.

Następnie dzieciaki zabawiły się w skrybów i iluminatorów. Każdy dostał mała książeczkę, którą uzupełnił wcześniej przygotowanym tekstem i pasującymi do niego ilustracjami. Drugoklasistki ćwiczyli w ten sposób nie tylko sztukę kaligrafii, ale poznali przy okazji zasady edytowania książki. Efektem kaligrafowania stały się unikatowe książeczki. Każda inna, niepowtarzalna i wyjątkowa, jak dzieci, które je stworzyły.

Lekcje biblioteczną zorganizowano z inicjatywy p. Aliny Sułek, wychowawczyni drugoklasistów.

Scroll to Top