Wystawa Kobiety Pracujące w PRL

Kobiety Pracujące PRL

Wystawa prezentowana w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C,

7 – 21.03.2020

Izabela Romaniuk, autorka wystawy i kustoszka Muzeum Historycznego, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, sięgnęła do archiwum fotograficznego placówki i wykorzystała zdjęcia wykonane przez fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej, aby pokazać kobiety pracujące w najróżniejszych zakładach na terenie województwa, w czasach PRL. Wystawa jest przede wszystkim fotograficznym dokumentem przeszłości, kiedy kobiety podejmowały się wielu zadań zawodowych, w trudnych czasach powojennych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków na utrzymanie całej rodziny, co wynikało zarówno z trudnej sytuacji demograficznej po wojnie, jak i z braku rąk do pracy. Plany odbudowy i industrializacji kraju, również wpływały na to, że wzrastało zapotrzebowanie na siłę roboczą. Kobiety zaczęły pracować w różnych zawodach, także w tych, które wcześniej przypisywano tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizyczne zadania.

Całej wystawie przyświeca hasło – Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi – parafraza z kultowego serialu Czterdziestolatek.

Wystawa towarzyszyła V edycji Chrzanowskiego Dnia Kobiet, gdzie gwiazdą wieczoru była sama Anna Seniuk.