Tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek 2020 towarzyszyło hasło ZASMAKUJ W BIBLIOTECE. W dniach 8-15 maja tym razem zdalnie serwowaliśmy literackie dania… W różnorodnych formach (posty, wydarzenia na fb, streaming live, plakaty, ulotki, banery, filmiki promocyjne, instagram) „ugotowaliśmy” 19 smakowitych potraw. : filmy, konkursy, zabawy literackie, dyskusje, spotkania autorskie, promocje publikacji, recenzje literackie, inauguracja nowej strony. Każdy dzień kipiał wręcz mieszanką literackich słów, zapachów i dźwięków. Oto relacja…

8 maja
Bogaty smakowo PROGRAM Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od filmowej zapowiedzi

To był dzień dla nas bibliotekarzy szczególny, bowiem świętowaliśmy DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK. Nie zabrakło ciepłych słów i życzeń od czytelników oraz MUZYCZNEJ NIESPODZIANKI od zaprzyjaźnionego chrzanowskiego trębacza. Specjalnie dla nas zagrał piękne majowe melodie.

W tym samym dniu punktualnie o 9.00 ruszył STREAMING LIVE promujący nową publikację wydaną w Biblioteczce Regionalnej Ziemi Chrzanowskiej, nr 6: Kamil Krzysztof Bogusz – HISTORIA WODOCIĄGÓW CHRZANOWSKICH. Podczas spotkania rozmawialiśmy z Tadeuszem Arkitem – Prezesem Wodociągów Chrzanowskich oraz autorem publikacji Kamilem Boguszem.

Kolejna realizacja tym dniu miała miejsce na Instagramie… tutaj Instagramowcy mieli pole do popisu, aby w ramach akcji KONUMUJ NAS i #ZOSTANWDOMU zaprezentować swój pomysł na biblioteczne UMAMI – czyli piaty smak, który nie podlega jednoznacznej definicji…

UMAMI2

Rozpoczęliśmy również w tym dniu przekonywanie czytelników, że KSIĄŻKA MA SMAK… w konkursie na nazwę potrawy z tytułów książek.

Z kolei w Filii w Luszowicach ruszyła zabawa literacka APETYT NA KSIĄŻKĘ, w której czytelnicy wypożyczając książkę mieli szansę na swój „szczęśliwy numerek” z bonusem.

Przez cały tydzień trwała również zabawa filmowa – PYSZNY FILM, skierowana do pasjonatów kina i członków DKF – Dyskusyjnego Klubu Filmowego… odgadywali tytuły „pysznych” filmów: Ratatuj, Julie&Julia, Czekolada, Podróż na sto stóp, Ugotowany, Uczta Babette, Przepiórki w płatach róży, Niebo w gębie, Faceci od Łucji, Od kuchni, Życie od kuchni, Faceci od kuchni, Szef
Laureatką naszej konkursowej zabawy została Andżelika Feliksik. Gratulacje!

9 maja

W Oddziale dla Dzieci zaczęło się serwowanie BAJKOWEGO SMOTHIE – czyli owocowo-literackiego mixu zdrowych i smacznych owoców oraz barwnych, kolorowych literek. Pychotka!

Przepis na najlepsza bibliotekę? Dlaczego nie?… w tym temacie przygotowany został humorystyczny filmik – animacja BIBLIOTEKA CREME DE LA CREME.

Filia w Płazie ogłosiła w tym dniu konkurs literacko-plastyczny dla dzieci zatytułowany W ŚWIECIE BAŚNI… tutaj dzieciaki dostały zadanie do wykonania ilustracji do ulubionej baśni.

W tym dniu również zachęcaliśmy do akcji konkursowej CzytamJA, CzytaszTY, CzytaMY, w której w pojedynkę lub grupowo, rodzinnie czytelnicy nagrywali filmiki, na których prezentowali w dowolnej formie ulubiony wiersz, fragment prozy lub dramatu, w formie głośnej lektury, recytacji lub scenki teatralnej.
Kto zebrał najwięcej lajków? I kto odbierze NAGRODY?
Oto laureaci: Magdalena Tyle (121), Katarzyna Miarczyńska-Kłeczek( 117), Magdalena Kędziora (84), Magda Sibik (70) i Wioletta Pawlak (55). Gratulacje!

10 maja

 Ten dzień rozpoczął MK2- czyli MOL KSIĄŻKOWY DO KWADRATU z pierwszą RECENZJĄ … DZIŚ BĘDZIE O WĘDRÓWCE W CZASACH KWARANTANNY… polecał bowiem książkę Raynor Winn, Słone ścieżki

CZAS NA MAŁE CO NIECO… przekonywała koleżanka bibliotekarka z Filii w Luszowicach ogłaszając konkurs na zilustrowanie swojego ulubionego wiersza. Organizatorem konkursu „Czas na małe co nieco” była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie- Filia w Luszowicach oraz Rada Sołecka w Luszowicach. Konkurs w formie on-line adresowany był do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Jego celem była: popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, rozwijanie twórczej inwencji dziecka oraz kształtowanie sprawności manualnej, kreatywności i oryginalności myślenia

Na konkurs wpłynęły 4 prace. Po analizie jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Remigiusz Nowak (lat. 6 ) ilustracja do wiersza „Rzepka”
II miejsce: Nikodem Fudała (lat 8) ilustracja do wiersza „Chory kotek”, Dominik Jochymek (lat 8) ilustracja do wiersza „Trzy świnki”
III miejsce: Jakub Musiał (lat 6) ilustracja do wiersza „Na straganie”

Wielkie brawa dla dzieciaków za piękne prace! NAGRODY już czekają na laureatów!

11 maja

 Z lekkim opóźnieniem, z przyczyn technicznych, ZAINAUGUROWALIŚMY NOWĄ STRONĘ WWW BIBLIOTEKI. Całkowicie zmieniona szata graficzna, przede wszystkim ulepszona, dostosowana do urządzeń mobilnych struktura, dzięki której czytelnicy będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do informacji. A wszystko to dzięki zespołowej pracy bibliotekarzy i bibliotecznych informatyków To nasze nowe „DZIECKO”, z którego jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, że również Czytelnicy będą zadowoleni.

… i ruszyło LITERACKIE GOTOWANIE! Rozpoczęły tę zabawę on-line bibliotekarki, gotując do przepisów z książek lub gdzie książka była inspiracją do kucharzenia w kuchni. Zachęcały do rewanżu gotujących i czytających czytelników! Filmiki z gotowania umieszczone były w komentarzu pod postem.
NAGRODA została przyznana naszej czytelniczce Agnieszce Bachtenko, która przyrządziła w swojej kuchni szwedzkie bułeczki cynamonowe wg przepisu z książek Kamili Lackberg. Pysznie wyglądały i na pewno cudownie smakowały!

Ciąg dalszy serwowania BAJKOWEGO SMOTHIE w Oddziale dla dzieci i czytania ciąg dalszy…

I czas już był najwyższy na kolejną publikację w BIBLIOTECZCE REGIONALNEJ ZIEMI CHRZANOWSKIEJ nr 7 . W tym dniu promowaliśmy publikację MARIUSZA PAŹDZIORY, DZIEJE CMENTARZA PARAFIALNEGO W CHRZANOWIE. Z autorem łączyliśmy się na video-konferencji, podczas której autor odpowiadał na pytania z dalekiej Danii, gdzie mieszka od 30 lat, co jednak nie przeszkadza mu w rozwijaniu i pogłębianiu swojej pasji badań nad historia Ziemi Chrzanowskiej i miasta Chrzanów, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo.

W tym dniu przypomnieliśmy również o konkursie CZYTANY OBRAZ, który trwał przez cały Tydzień Bibliotek… zachęcaliśmy do literackiego czytania obrazów Romana Kułakowskiego, którego wystawa i wernisaż miał się odbyć w TB 2020, ale z przyczyn oczywistych została odłożona na dogodny czas po pandemii. Konkurs trwa nadal do 15.06.2020.

12 maja

Kolej przyszła na wyczekiwane ogłoszenie wyników w konkursie MÓJ PIERWSZY WIERSZ, który organizował Oddział dla Dzieci wraz z Promykiem Niepublicznym Terapeutycznym Przedszkolem w Chrzanowie . Przez trzy kolejne dni ogłaszaliśmy laureatów, zaczynając od wyróżnień, III, II a kończąc 15.05 na I miejscu. Brawo dla laureatów, którzy wraz z dyplomami odebrali swoje NAGRODY.
Cieszymy się, że nasza literacka propozycja dla najmłodszych spotkała się z tak dużym odzewem: łącznie napłynęły 24 prace.
Laureaci:
I miejsce – Zuzanna Chowaniec, wiersz W mieście Lego
II miejsce – Szymon Klimkiewicz, wiersz Jedno marzenie
III miejsce – Hanna Nowak, wiersz Papużka
Szczegóły w oddzielnym artykule.

… i ponownie czas dla MK2. Tym razem MOL KSIĄŻKOWY DO KWADRATU w RECENZJI… DZIŚ BĘDZIE O SERCU… polecał książkę Stephena Westaby, Kruche życie. Historie życia i śmierci prosto z sali operacyjnej… warto przeczytać!

 

13 maja

 BAJKOWE SMOTHIE cd… kolejny dzień kręcenia kolorowego koktajlu i czytania pysznych bajeczek…

Przypominaliśmy… że nadal trwa konkurs CHEMIA W ŚWIĘTA, który ogłosiliśmy w okolicy Świąt Wielkanocnych. To był ostatni dzwonek dla spóźnialskich….

14 maja

To również był ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy mieli zamiar wziąć udział w akcji CzytamJA, CzytaszTY, CzytaMY… przedostatni dzień naszej zabawy literackiej.

I w końcu mogli podyskutować… klubowicze DKK – DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (niestety nie w całym komplecie) wzięli udział w dyskusji on-line, podczas której jak zawsze z entuzjazmem wymieniali swoje opinie … tym razem na temat książki Marty Sztokfisz, Pani od obiadów: Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia.
Jak zawsze towarzyszyło im klubowe motto: ROZMOWA JEST PRZEDŁUŻENIEM PRZYJEMNOSCI CZYTANIA!!!!!

Ostatnia recenzja polecana przez MK2. MOL KSIAŻKOWY DO KWADRATU … w dziś będzie o reportażu, polecał dwie pozycje Asne Seierstad: Dwie siostry oraz Jeden z nas . opowieść o Norwegii. Godne przeczytania!

15 maja

 Ostatni pokaz i czytanie w cyklu BAJKOWE SMOTHIE… licząc na to, że dzieciaki będą piły zdrowe koktajle i czytały mądre książeczki!

 I czas przyszedł w tym dniu na podsumowanie całego tygodnia… czego efektem był filmik w cyklu MBP Production – podsumowujący wszystkie nasze zdalne działania, w tym jak innym , ale jakże smakowitym – nie tylko literacko TYGODNIU BIBLIOTEK 2020.

Statystyka: 19 różnorodnych realizacji, samodzielnych oraz przy udziale lokalnych partnerów: filmy, konkursy, zabawy literackie, spotkania autorskie, promocje publikacji, DKK, DKF, blok recenzji literackich, inauguracja nowej strony internetowej.
Serwowaliśmy on-line w formie: postów i wydarzeń na fb, streaming livów, plakatów, ulotek,
banerów, filmików promocyjnych, materiałów na Instagramie

Kończąc Tydzień Bibliotek 2020 nie mieliśmy sumienia poinformować naszych Czytelników i odbiorców, że SMAKOWANIE W BIBLIOTECE kończymy, wiec obiecaliśmy… że smakować będziemy również po zakończeniu całego tygodnia… słowami oczywiście – BON APETIT!

Koordynator: Olga Nowicka – Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

Przewiń do góry