Magazynowanie nieaktualnej prasy – medium nastawionego na to, co dzieje się tu i teraz – może wydawać się początkowo nieoczywiste. Jednak tylko tak zachowuje się pamięć o ludziach i miejscach, których nie sposób przechować.

Czasopisma odgrywają znaczącą rolę w pracy Działu Informacji Regionalnej. Na podstawie istniejących archiwów wykonywane są bibliografie zbiorcze poświęcone wybranemu przedziałowi czasowemu, osobie lub instytucji. Przekazując bibliotece niepotrzebne nam pismo codzienne pomożemy stworzyć bezcenną kapsułę czasu. Pomyślmy o tym, mijając Dworek Zieleniewskich w Trzebini, będący jeszcze nie tak dawno jedynie zaniedbaną pozostałością po sklepie meblowym i składzie materiałów budowlanych. Sięgnijmy po cyfrowy archiwalny numer świętując dwudziestą rocznicę pierwszych równych, wolnych, powszechnych wyborów w Polsce, by na chwilę zanurzyć się w przeszłości i doświadczyć tamtych autentycznych emocji.

Obecnie w zbiorach DIR znajduje się, między innymi, komplet wydań „Przełomu” od roku 1990. Pozyskanie tak wielu egzemplarzy udało się w dużej mierze dzięki darczyńcom. Warto o tym pamiętać podczas porządkowania domowych pawlaczy, strychów oraz piwniczek.

Dział Informacji Regionalnej zajmuje się gromadzeniem materiałów związanych z powiatem chrzanowskim w jego obecnych i dawnych granicach. Dodatkowo prowadzona jest digitalizacja unikatowych obiektów, z którymi potem można zapoznać się na stronach Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej oraz Małopolskiej i Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. W ramach działalności wydawniczej tworzona jest też Biblioteczka Regionalna skupiająca publikacje o zagadnieniach lokalnych lub pióra miejscowych autorów.

Główną część zbiorów DIR stanowi księgozbiór o różnorodnej tematyce. Przyjmowane są także tzw. dokumenty życia społecznego, czyli druki, które w przyszłości będą źródłem wiedzy o wielu formach działalności: plakaty, kalendarze, ulotki, itp. Pozostałe składowe to czasopisma regionalne z różnych okresów oraz zasoby dotyczące miast partnerskich Chrzanowa. Zebrane kolekcje przed udostępnieniem zostają opracowane przez bibliotekarzy: wprowadza się je do ewidencji, szczegółowo opisuje zgodnie z aktualnymi normami oraz wprowadza do katalogu. Ze zbiorów DIR można korzystać wyłącznie na miejscu, tak jak określa to stosowny regulamin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Więcej o pracy Działu.

Zanim wyrzucisz - przeczytaj - afisz akcji uzupełniania czasopism regionalnych

Czasopisma regionalne w Bibliotece

Zainteresowanych uzupełnieniem zbioru zapraszamy do kontaktu z Działem Informacji Regionalnej,

Przewiń do góry