Bajka na końcu świata. Ostatni ogród – książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Marcin Podolec Bajka na końcu świata. Ostatni ogród

Kultura Gniewu, seria Krótkie Gatki, 2017

Poszukiwania. Wędrówka Wiktorii i Bajki

Nasze letnie wędrówki trwają w najlepsze. A jeśli ktoś z Was akurat już całkiem nieźle radzi sobie z czytaniem i potrzebuje książki, żeby sobie urozmaicić leniwy czas na łonie natury, pod namiotem, deszczowe sierpniowe popołudnie w śpiworze lub rodzinny piknik nad rzeką – niech nas odwiedzi. I wypożyczy komiks Bajkę na końcu świata Marcina Podolca.

Pierwsza część serii pod tytułem Ostatni ogród ukazała się w 2017 roku i od tego czasu historia Wiktorii i jej psa Bajki zrobiła furorę wśród miłośników komiksu i, chociaż tytuł jest adresowany do dziecięcego czytelnika, to zdobyła popularność nie tylko u tych najmłodszych ale również wśród ich rodziców. Główna bohaterka Wiktoria razem z Bajką wędrują w poszukiwaniu rodziców dziewczynki. Wyprawie towarzyszy postapokaliptyczny klimat i krajobraz po wielkiej katastrofie, jaka dotknęła nasz świat. Całość podzielona jest na krótsze części, okraszone humorem i zwrotami akcji, które powodują, że trudno oderwać się od lektury.

Ostatni ogród to opowieść dla wielbicieli surowych, niebanalnych historii, bez cukierkowej fabuły i lukrowanych zakończeń, zilustrowanych autorską dynamiczną kreską ze starannie dobraną paletą barw. A przede wszystkim dla miłośników przyrody, którym los naszego świata nie jest obojętny. Może po lekturze rozejrzymy się wokół siebie z zachwytem i zauważymy, że jeszcze nie wszystko stracone, że rośliny jeszcze rosną, zwierzęta jeszcze krzątają się wokół nas, niebo jest błękitne, woda gdzieniegdzie czysta a my możemy spędzać wakacje na łonie natury. Komiks Marcina Podolca uświadamia czytelnikowi, jak może wyglądać świat po katastrofie ekologicznej i jest ważnym literackim głosem kierowanym do dzieci w sprawie ochrony środowiska. Nikt przecież nie chce, żeby „świat wyglądał jak wielka piaskownica” jak mówi tapir, jeden z bohaterów komiksu, strażnik lasu, który roznosi cebulki kwiatów po okolicy i mieszka w tytułowym „ostatnim ogrodzie” – oazie zieleni, czystego powietrza i świeżej wody.

Postapokaliptyczną atmosferę komiksu dobrze oddaje animowana zapowiedź, którą możemy obejrzeć na kanale YouTube Marcina Podolca:

Bohaterki wytrwale wędrują naprzód, w poszukiwaniu rodziców. Kto zdecyduje się powędrować z nimi i zagłębi się w tę niezwykłą literacko- graficzną opowieść – nie pożałuje i wróci do nas po kolejne części z cyklu Bajka na końcu świata.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Scroll to Top