Narodowe Czytanie 2020 – relacja

5 września 2020 zaprosiliśmy mieszkańców Chrzanowa na kolejną, dziewiątą już edycję akcji NARODOWE CZYTANIE, happening literacki pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem czytaliśmy BALLADYNĘ Juliusza Słowackiego.

Słowo wstępne zostało wygłoszone w bibliotece przy ul. Broniewskiego 10C o godz. 10:30,  po czym nastąpiło przejście na Chrzanowski Rynek, gdzie o  godz. 11.00 zaproszeni goście,  czytelnicy i mieszkańcy miasta wzięli udział w wielkim widowisku BALLADYNA.

W trzech specjalnie przygotowanych scenografiach (las-łąka-jezioro-chata pustelnika, chata wdowy, zamek) odbyło się głośne czytanie dramatu z żywymi obrazami pantomimicznymi w epokowych strojach, które wprowadzały słuchaczy w klimat poszczególnych scen.

Całość widowiska wzbogaciła nastrojowa muzyka.

Patronat lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa

Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna

Adresaci: czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszkańcy miasta, uczniowie chrzanowskich szkół

Autorzy i realizatorzy:

• Scenariusz/prowadząca: Olga Nowicka (Miejska Biblioteka Publiczna/ Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa)
  • Komentarz / Narratorzy: Olga Piotrowska (I LO), Zbigniew Klatka (Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej)
  • Żywy obraz / pantomima – aktorzy / stroje z epoki: licealiści I LO i seniorzy UTW
  • Scenografia, rekwizyty: Ryszard Baka (Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej)
  • Wizaż i charakteryzacja: Olga Piotrowska (I LO)
  • Organizacja wydarzenia: Olga Nowicka, Agnieszka Kęska, Kinga Koryczan (Miejska Biblioteka Publiczna / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa)
  • Promocja wydarzenia w mediach: Agnieszka Kęska, Kinga Koryczan (Miejska Biblioteka Publiczna / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa)
  • Zdjęcia: Bogusław Mucha (Miejska Biblioteka Publiczna
  • Nagłośnienie mobilne: Karol Wójtowicz (Miejska Biblioteka Publiczna)
  • Obsługa: Bożena Majewska, Danuta Szadkowska (Miejska Biblioteka Publiczna)

Współpraca:
I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie, Wodociągi Chrzanowskie, Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec.

Oprawa Muzyczna: nagrane fragmenty tekstu Balladyny z podkładem muzycznym, fragmenty utworu Poranek (Allegretto pastorale)  Edwarda Griega.

W tegorocznej edycji czytali:

1. Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa
  2. Jolanta Zubik – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
  3. Anna Siewiorek – Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
  4. Aneta Drzewiecka – Dyrektor MOKSiR w Chrzanowie
  5. Kamil Bogusz – Dyrektor Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie
  6. Artur Baranowski – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie
  7. Roman Sławeński – Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Chrzanowie
  8. Anna Kulczyk – dyrektor Zespółu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie
  9. Wojciech Talowski – Dyrektor Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie
  10. Tadeusz Arkit – Prezes Wodociągi Chrzanowskie
  11. Piotr Mankiewicz – Prezes SCHC
  12. Krzysztof Zubik – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu oraz Zdrowia i Pomocy Społecznej
  13. Małgorzata Dziuba – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
  14. Kaim Grażyna – Red. Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej Przełom
  15. Bożena Bierca – Dyrektor I LO im. S. Staszica w Chrzanowie
  16. Lucyna Kozub-Jentys – Prezes UTW w Chrzanowie
  17. Adam Potocki – Członek Zarządu Powiatu, Dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury w Trzebini
  18. Krzysztof Brandys – Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie
  19. Jadwiga Dudek – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie
  20. Anna Kasprzyk – bibliotekarka, MBP Filia Luszowice
  21. Agnieszka Bachtenko – czytelniczka chrzanowskiej biblioteki,
  22. Gustaw Czerwik – poeta, Akademia Słowa
  23. Wanda Potoczek – klubowiczka DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  24. Barbara Janda – bibliotekarka / Zespół Szkół Ogólnokształcących dla dorosłych w Chrzanowie
  25. Maria Hudzik – słuchaczka UTW
  26. Edward Górecki – Galeria Drzewiej w Porębie-Żegoty
  27. Tomasz Wnuk – klubowicz DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  28. Michał Harwes – moderator cyklu Akademia Złamanych Skrzydeł w MBP

Czas, w którym odbywała się 9. Edycja Narodowego Czytania to czas pandemii trudny dla nas wszystkich, ale wspólnymi siłami z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, udało nam się celebrować to literackie święto polskiej literatury.

A teraz słów kilka o Balladynie… Dramat ten Juliusz Słowacki napisał w Genewie, w okresie  tzw. Wielkiej Emigracji. Nastroje panujące wśród emigrantów były złe. Do głowy przyszła mu myśl, by napisać dzieło, które pokazywałoby „optymistyczną” przeszłość kraju i jego ogólnohistoryczne przeznaczenie.

Sięgnął więc po tematykę legendarną, przypominającą Polakom tradycję i główne wartości… zrobił to  w sposób niekonwencjonalny – posługując się ironią wobec otaczanej kultem tradycji. Powstało więc  dzieło nowatorskie. W jednym z listów pisał:

(…) bo choć rzecz jest polska, ale nie patriotyczna, więc gotowa mi źle odpłacić…”

Po opublikowaniu „Balladyny” czytelnicy i krytycy rzeczywiście drwili z tego dramatu. Nie rozumieli, że ma być to uniwersalny, międzyepokowy model polskiego losu, fantastyczna legenda.  A przecież poecie chodziło o refleksję, by z przeszłości można było wysnuć wnioski na przyszłość.

Fantastyczny świat nimf i duszków,  czary i fantastyczne przedmioty, naturalna moralność i odróżnianie dobra od zła… w taki właśnie świat przenieśliśmy się w sobotę, w realistyczno-fantastyczny świat, gdzie literacko wędrowaliśmy po opowieści o miłości, zbrodni, żądzy i pragnieniach…