Eko apki, sprawdźcie, które powinniście mieć na swoim telefonie

Ekologia wykracza dziś ze standardowych ram. Możemy zajmować się nią na co dzień bez większego wysiłku dokładając cegiełkę do ochrony środowiska. Cudownie, prawda? “Bez wysiłku” jest bardzo kuszące, ale nie do końca prawdziwe. Każde, nawet najmniejsze i najprostsze działanie, wymaga od nas wysiłku właśnie. Czasem fizycznego, innym razem intelektualnego. Pewne proekologiczne działania będą jednym przychodziły z łatwością, a dla innych stanowiły wyzwanie. Chodzi zatem o to, by tym drugim sprawę ułatwić. Stąd pomysł na pokazanie Ci, jakie eko aplikacje znajdują się w tej chwili na rynku, i które z nich są naprawdę warte uwagi.

Eko aplikacje są odpowiedzią na potrzeby użytkowników smartfonów i osób, które chcą żyć bardziej eko. Poniżej lista najlepszych eko aplikacji, jakie udało nam się dla Was znaleźć.

1. APLIKACJE DO POMIARU ŚLADU WĘGLOWEGO

Apka My Green Footprint

Umożliwia wrzucanie do aplikacji i na sociale zdjęć np. podczas sadzenia drzew i oznaczanie lokalizacji, co skutkuje pojawieniem się na mapie zielonej stopy. Zadaniem aplikacji jest motywacja do działań na rzecz środowiska i innych osób.

Apka Carbon footprint in vehicles

Sprawdzi, które samochody emitują najmniej CO2 do atmosfery.

 

 

Apka Carbon Footprint

Aplikacja automatycznie wykrywa bieżący tryb transportu (np. samochodem, autobusem, spacer lub jazdę na rowerze), monitoruje pokonaną trasę i szacuje, ile CO2 emitowałaś za pomocą tego środka transportu.

2.  ECOHARMONOGRAM

Aplikacja EcoHarmonogram umożliwia pobranie harmonogramu wywozu odpadów po podaniu adresu zamieszkania użytkownika. Automatyczne powiadomienia dzień przed wywozem. Oprócz tego zawiera przydatne informacje dotyczące sortowania śmieci, lokalnego PSZOKu itp.

3.  ZDROWE ZAKUPY

Apka do skanowania produktów, pokazująca czy i jakie niezdrowe składniki zawiera. Jest stale aktualizowana – może się zdarzyć, że nie pokaże jakiegoś produktu, ale z większością radzi sobie bez problemu.

4.  GOOD ON YOU – ETYCZNE ZAKUPY

Apka ocenia marki biorąc pod uwagę etykę ich działalności. Rankingi bazują na dostępnych informacjach, cyt.:

  • Certyfikatach i akredytacjach, m.in. Fairtrade, Global Organic Textile Standard, Ethical Clothing Australia, Fairwear itp.
  • Badaniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Rank A Brand, Greenpeace, Shop Ethical i Baptist World Aid.
  • Opublikowanych i ogólnodostępnych informacjach widocznych na stronach internetowych firmy i w innych miejscach w sieci. Pod uwagę brane są deklaracje, z których firma może być rozliczana przez konsumentów, inwestorów czy ustawodawców, np. zobowiązanie do nieużywania futra lub monitorowanie wpływu na zmiany klimatyczne.
5.  BUNNY FREE

… czyli eko aplikacja dotycząca testowania na zwierzętach. Dzięki niej sprawdzisz, czy produkt był testowany na zwierzakach i jest cruelty free czy nie. Istotną kwestią jest fakt, że dane w aplikacji opierają się na deklaracji konkretnej marki.

Marki nie testujące na zwierzętach są oznaczone króliczkiem, a pozostałe wykrzyknikami.

6.  OLIO – SHARE MORE. WASTE LESS

Świetna aplikacja, z wysokimi notami użytkowników umożliwiająca oddawanie jedzenia przez osoby prywatne i lokale gastronomiczne. Nadwyżki, niechciane produkty czy prezenty – instalujesz aplikację, dodajesz ogłoszenie określając co masz do oddania i w jakim terminie i gotowe.

7. KANAREK – OSTRZEŻENIA O SMOGU

W Polsce mamy ewidentny problem z jakością powietrza. Mamy również za małą ilość czujników, ale korzystaj z tych, które są. Dzięki aplikacji Kanarek możesz kontrolować jakość powietrza w swojej okolicy.

8.  MY LITTLE PLASTIC FOOTPRINT

Ta aplikacja pozwala poznać fakty na temat plastikowej zupy, którą tworzą tony plastiku w morzach i uczy jak ją zmniejszyć. Zawiera interaktywny quiz i kalkulator śladu plastikowego oraz pokazuje, jak przyjąć zdrowe nawyki dotyczące zużycia plastiku. Pozwala szerzyć świadomość dotyczącą odpadów z tworzyw sztucznych wśród znajomych. Możesz dołączyć do ciekawych wydarzeń i śledzić bohaterów oceanów, takich jak żeglarz Dorian van Rijsselberghe, surfer Merijn Tinga i DJ Oliver Heldens.

9.  ENERGY CONSUMPTION ANALYZER

…czyli eko aplikacja dla gospodarstwa domowego.

Aplikacja pozwala na kontrolowanie zużycia energii/wody/gazu w gospodarstwie domowym. Na podstawie danych wpisywanych z licznika, apka oblicza zużycie na jednostkę czasu.

10. AIRLY

Czy chcielibyście wiedzieć gdzie i kiedy możesz bezpiecznie udać się na spacer? Czy chcielibyście bez problemu sprawdzić jaka jest najlepsza pora na aktywność fizyczną na zewnątrz? Czy chcielibyście móc szybko znaleźć informację kiedy możesz bezpiecznie wyjść z dziećmi na dwór?

Airly Wam w tym pomoże. Dostarcza zaawansowane informacje na temat jakości powietrza. Dzięki nim możesz świadomie podejmować decyzje dotyczące przebywania w miejscach, w których nasycenie substancji szkodliwych może być wysokie. Smog jest szkodliwy dla zdrowia, tym bardziej niebezpieczny, że niewidzialny.

Aplikacja Airly pozwala na: wyszukiwanie sensorów w okolicy i śledzenie pomiarów w czasie rzeczywistym, zapamiętanie wskazanych lokalizacji, dla szybszego odnajdywania miejsc, w których często przebywasz np. praca, dom; odbieranie powiadomień push o zmieniających się poziomach zanieczyszczeń powietrza oraz szybki dostęp do informacji dzięki widgetowi.

11. BLA BLA CAR

Współdzielenie podróży cieszy się coraz większa popularnością także nad Wisłą. Bla Bla Car zadebiutował na naszym rynku kilka lat temu i niemal od wejścia udało mu się wprowadzić małą rewolucję. Polacy zaczęli — z jednej strony — zabierać pasażerów, z drugiej — szukać tańszych i szybszych alternatyw niż pociągi i samoloty. Każdy lubi odrobinę zaoszczędzić, a skoro jest możliwość zminimalizować koszta — to czemu nie. Przyjemne z pożytecznym, a przy okazji… tak się składa, że również ekologiczne! Aplikacje Bla Bla Car zarówno na platformę Android jak i iOS są naprawdę przemyślane, a utworzenie konta, zarządzanie przejazdami czy wyszukiwanie ofert jest na tyle intuicyjne, że poradzą sobie z nimi nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Świetna opcja, a przy tym — jak się okazuje — eko!

12.  JOULEBUG

JouleBug to przykład wzorowej aplikacji dla wszystkich łaknących zmian, ale nie bardzo wiedzących jak się za nie zabrać. Program ten ma dwie funkcje: po pierwsze przewodnikową, po drugie — jest platformą w której możemy rywalizować ze znajomymi. Grywalizacja to znany i lubiany sposób aktywizacji — no bo przecież nie będzie koleżanka z biura obok w tę grę lepsza niż ja, prawda? Warto jednak mieć na uwadze, że druga z opcji jest w stu procentach opcjonalna — dzięki czemu nie trzeba nawet zakładać konta w usłudze, by móc skorzystać z JouleBug. Kiedy zdecydujemy przejść do programu bez rejestracji i logowania, otwiera się przed nami świat wiedzy i… sztuczek związanych z eko stylem życia. Twórcy programu chcą przede wszystkim edukować i uświadamiać, że nawet najdrobniejsze zmiany mają sens. Główna część aplikacji, czyli pełna nauk zakładka Buzz, podzielona została na cały pakiet kategorii tematycznych. Znaleźć tam można zarówno porady z zakresu odżywiania, zakupów, transportu, jak i organizacji biura, zarządzania odpadami czy wyrabianiem nawyków. Wbrew pozorom — wiele tamtejszych propozycji nie wymaga przewrócenia życia do góry nogami, a co najwyżej dostrzegania kwestii, na które wcześniej mogliśmy nie zwracać specjalnej uwagi. Wszystkie one są dokładnie opisane — otwierając je, dostajemy zestaw potrzebnych informacji, a także porównanie z innymi działaniami na rzecz naszej planety. Dla tych którzy chcieliby więcej doczytać na dany temat — są też linki z artykułami, a także materiały wideo.

13. TOO GOOD TO GO

Temat marnowania jedzenia jest szeroko komentowany od wielu lat. Każdego roku do śmieci trafiają setki ton pożywienia — wszystko to przez złe zarządzanie i… brak alternatyw. Współczesny świat otwiera jednak drzwi, które wcześniej były zupełnie niedostępne. I jednymi z nich jest aplikacja Too Good To Go, niepozorny projekt, którego twórcy umożliwiają odkupienia jedzenia / picia niespodzianki w popularnych lokalach. Platforma niedawno trafiła także do Polski, a tu wspierana jest przez pakiet popularnych warszawskich restauracji i kawiarni. Nie ma tu miejsca dla przypadkowych adresów — większość z nich to doskonale znane warszawskim smakoszom miejscówki, w których można napić się najlepszej kawy w mieście, zjeść pyszne ciastka lub… ustawić w kolejce po obiad. Ale nawet w tych obleganych miejscach zdarza się przygotować czegoś za dużo. I zamiast marnować, teraz można je po prostu sprzedać. Za pośrednictwem aplikacji Too Good To Go możecie kupić torbę z… niespodzianką. Znamy stawkę jaką musimy zapłacić — i tyle. Zamawiamy jedzenie w ciemno, a w ustalonych wcześniej godzinach zgłaszamy się do lokalu po odbiór naszego pakunku. Odrobina hazardu, przygody i dużo smakołyków czekają do zgarnięcia.

Jak widać ekologiczny styl życia to nie tylko zakupy drogich ubrań czy kosmetyków, których powstanie zostawia mały ślad węglowy i są dobre dla planety. To właśnie te wszystkie małe-wielkie rzeczy, a co najważniejsze: świadomość, by wiedzieć po co sięgać, by żyć świadomie i znać alternatywy dla tego co popularne i powszechnie dostępne.

Scroll to Top