Zasada 6R w praktyce, czyli praktyczny poradnik jak konsumować odpowiedzialnie

Jak odpowiednio zredukować liczbę używanych rzeczy? Które przedmioty z naszego otoczenia mogą zostać użyte ponownie w nieszablonowy sposób? Czy da się dobrze zagospodarować resztki jedzenia mieszkając w bloku? Poczytaj…

REFUSE, czyli odmawiaj

Nie chodzi tu o odmawianie sobie przyjemności. Wprowadzenie zasady “Refuse”, czyli świadomego odmawiania nieekologicznym propozycjom konsumenckim może przejawiać się np. rezygnacji ze słomek w kawiarniach oraz wybieraniu warzyw i owoców na wagę zamiast tych opakowanych. Powiedz “nie, dziękuję” kiedy ktoś chce ci wręczyć niepotrzebny gratis lub plastikowe sztućce do jedzenia na wynos. Taka postawa to nie tylko jednorazowe ograniczenie odpadów, ale także sygnał dla producentów co jest dla nas ważne.

Problem olbrzymiej ilości odpadów dotyczy także mody. Aż 39 mln ton ubrań rocznie trafia na wysypiska lub jest spalana. Pokaż swój konsumencki sprzeciw wobec niezrównoważonej produkcji słabej jakości ubrań. Kupuj rzadziej, ale rzeczy lepszej jakości, które posłużą dłużej.

REDUSE, czyli ograniczaj

Kolejne “R” oznaczające redukcję to zwrot w kierunku minimalizmu i prostoty. Nie musi to oznaczać rezygnowania z ważnych dla nas rzeczy. Zadając sobie regularnie pytanie “czy na pewno tego potrzebuję?” zdziwisz się jak często odpowiedź będzie brzmiała “nie”.

W rzeczywistości wiele przedmiotów i ubrań kupujemy pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się nad ich dalszą rolą w naszym życiu. Widzisz w sieci kolejną promocję? Pomyśl, czy ta rzecz jest ci rzeczywiście potrzebna w tym momencie lub czy nie masz podobnej w szafie. Jedziesz na urlop? Zastanów się, czy plastikowa pamiątka jest najlepszym pomysłem na uwiecznienie wakacji. Być może lepiej pozostać przy zdjęciach i przywiezieniu jednego z lokalnych przysmaków.

REUSE, czyli używaj ponownie

To niezwykle istotna zasada w ograniczaniu ilości produkowanych odpadów. Zastanów się dwa razy zanim coś wyrzucisz. Plastikowe torby? Jeśli już mamy takie w domu pamiętaj, że zostały stworzone do wielokrotnego użytku. Słoiki mogą posłużyć do przechowywania suchych produktów w kuchni lub do zrobienia przetworów. Stara firanka przy odrobinie pracy może zmienić się w woreczki na produkty kupowane na wagę.

Ponowne użycie to także przekazywanie niepotrzebnych rzeczy dalej. Ubrania, z których wyrosły nasze dzieci, niezniszczone zabawki, a może przyciasny garnitur? Wszystko co przechowujemy w szafach i nie jest nam już potrzebne może przydać się komuś innemu. I vice versa. Organizowanie wymiany wśród znajomych lub sąsiadów to przyjemne i bardzo ekologiczne zajęcie.

REPAIR, czyli naprawiaj

W przeciwieństwie do naszych rodziców i dziadków jesteśmy przyzwyczajeni do częstego wymieniania sprzętu elektronicznego lub kupowania co sezon nowej pary butów. Zmień swoje myślenie i nie wyrzucaj rzeczy, których naprawa może kosztować niewiele czasu i pieniędzy.

Zacznij korzystać z usług krawca czy szewca – rozdarta poszewka w dobrym płaszczu czy wymiana suwaka to koszt kilkudziesięciu złotych, a dana rzecz może nam posłużyć kolejne sezony. Zaoszczędzisz i ty i nasza planeta. Podobne podejście powinno nam towarzyszyć przy kupowaniu elektroniki. Nie dajmy sobie wmówić, że nowy model telefonu jest nam potrzebny co rok czy nawet co dwa. Dbajmy o komputery, słuchawki, sprzęt audio.

RECYCLE, czyli segreguj

Do roli recyklingu i segregowania śmieci z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Jak skutecznie wprowadzić tę zasadę w życie? Przede wszystkim jak najdokładniej rozdzielaj odpady wg obowiązującej klasyfikacji.

Pamiętaj, że zużyty sprzęt elektroniczny zawsze powinien trafić do odpowiedniego punktu zbiórki. Do kontenera z metalami i tworzywami sztucznymi wrzucaj puste zgniecione puszki i plastikowe butelki, wieczka od słoików, plastikowe opakowania, kartony po sokach i mleku. Słoików i butelek wrzucanych do kontenera na szkło nie musisz myć. Do papieru wrzucaj tylko czyste opakowania, gazety czy tekturę. Wszystko czego nie uda ci się dopasować musi zostać wrzucone do pojemnika z odpadami zmieszanymi – staraj się, aby było ich jak najmniej. Ważne – resztki mięsa nie powinny trafić do pojemnika na bioodpady. Wrzucaj tam przede wszystkim resztki roślinne, takie jak obierki warzyw i owoców, ale także skorupki jaj czy fusy po kawie i herbacie.

ROT, czyli kompostuj

Dzięki kompostowaniu możemy choć w części oddać ziemi to co od niej dostaliśmy. Część bioodpadów zamiast do kontenera może trafić do naszego kompostownika i po pewnym czasie zmienić się w pożyteczny nawóz. Co ciekawe kompostowanie jest teraz możliwe nie tylko dla posiadaczy przydomowych ogródków, ale także dla osób mieszkających w mieście. Na rynku można znaleźć wiele niewielkich kompostowników do trzymania w mieszkaniu lub na balkonie, a utworzoną materię można wykorzystać do roślin doniczkowych.

Scroll to Top