Muzealne opowieści – jak wygląda praca archeologa? – Małopolska Noc Naukowców 2020

Muzealne opowieści - jak wygląda praca archeologa? - Małopolska Noc Bibliotek 2020

Czym zajmuje się archeologia?
Jak wygląda dzień z życia archeologa?
Jakimi metodami posługuje się w trakcie wykopalisk?
Jak wyglądają same wykopaliska?
Czym zajmują się archeolodzy po zejściu z terenu badań?

Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania i chcesz choć przez kilka chwil poczuć się archeologiem, zobacz materiał przygotowany przez Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich.

Ekspozycja archeologiczna w Muzeum w Chrzanowie „Pradzieje regionu chrzanowskiego” ukazuje najdawniejszą historię szeroko rozumianych okolic Chrzanowa. Wystawę przygotowano w oparciu o badania prowadzone od lat sześćdziesiątych XX w. przez Muzeum na stanowiskach archeologicznych, głównie cmentarzyskach birytualnych kultury łużyckiej takich jak: Kwaczała-Spalona, Kwaczała-Łozek, Jankowice, Żarki Ziajki i Imielin. Wiele sezonów badawczych przyniosło dużą ilość zabytków pochodzących z zespołów grobowych. Jest to ceramika (wazy, garnki, misy i czerpaki) a także wyroby metalowe w postaci ozdób metalowych, przede wszystkim z brązu, rzadziej żelaza i, co bardzo rzadkie w Polsce, także z ołowiu.

Koniecznie zobaczcie filmik!
Organizator: Muzeum Chrzanów