Podsumowanie projektu „Para Buch! Książka w Ruch!” – Oddział dla Dzieci

Podsumowanie projektu „Para Buch! Książka w Ruch!”

Pragniemy zakomunikować, że z ogromnym sukcesem zakończyliśmy projekt pod tytułem Para buch! Książka w ruch! Program projektu zrealizowaliśmy od  września 2019 do listopada 2020 roku w Oddziale dla Dzieci oraz w Filii bibliotecznej w Płazie chrzanowskiej biblioteki. W sumie przeprowadzono 20 spotkań stacjonarnych plus 4 spotkania online. W projekcie wzięło udział 468 osób w tym dzieci i dorośli. W pracach przy zajęciach wspierało nas 6 wolontariuszy. Zajęcia zostały opracowane w oparciu o literaturę popularnonaukową, która znajduję się w księgozbiorze Oddziału dla Dzieci i filii.  W okresie pandemii zaprezentowano cztery filmy, które można obejrzeć na stronie internetowej biblioteki. Materiały te wzbogacone zostały quizami i prezentacjami multimedialnymi dobranymi do tematu.

Podczas zajęć dzieci poznały wiele nowych dziedzin nauki od astronomii, anatomii, nauk o zdrowiu aż po ekologię przyrodę itd. Miały okazję uczestniczyć w pokazach naukowych prezentowanych przez bibliotekarki, a także samodzielnie próbować stawiać pierwsze kroki przy eksperymentach naukowych przystosowanych odpowiednim stopniem trudności. Nie zabrakło również nowych technologii w formie aplikacji i robotów, a także kreatywnych prac manualno-plastycznych.

Bibliotekarki prowadzące w naszej bibliotece projekt wzięły udział w intersującym wstępnym szkoleniu, podczas którego miały okazję poszerzyć swoje wiadomości potrzebne do realizacji projektu. Szkolenie zorganizowane przez Fundację FRSI, odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Doświadczenia bibliotek z realizacji projektu zostały zaprezentowane przez bibliotekarkę Patrycje Rudkiewicz podczas międzynarodowej konferencji on-line Para-buch! Książka w ruch! Jak wprowadzać dzieci w świat nauki i dziedzin STEM?, którą zorganizowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zaproszeni goście prezentowali sprawdzone przez siebie scenariusze i opracowane własne pomysły na zajęcia. Nasza biblioteka miała okazje przedstawić swoje działania w trzecim dniu konferencji podczas sesji I Jak połączyć popularyzację nauki z głośnym czytaniem książek w bibliotece.

Prezentowaliśmy także działania naszej biblioteki w regionalnym spotkaniu w ramach projektu FRSI Para buch! Książka w ruch! przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Z innymi bibliotekami wymieniliśmy się  wiedzą i doświadczeniami na temat książek popularnonaukowych dla dzieci, metod pracy z książką popularnonaukową w bibliotece, sposobów wykorzystywania jej podczas zajęć z dziećmi, popularyzacji publikacji z dziedziny STEM (nauki, technologii, inżynierii, matematyki) itd.

A teraz się pochwalimy – Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie została nagrodzona w konkursie na relację z projektu. Komisja zdecydowała o przyznaniu trzech równorzędnych głównych nagród rzeczowych w postaci zestawów kreatywnych i edukacyjnych do prowadzenia zajęć z dziećmi o wartości do 5000 zł. Nagrody powędrowały do bibliotek w Bulkowie, Białej Piskiej i w Chrzanowie!

Spotkania w ramach projektu cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci i ich rodziców. Dostarczyły wiele pozytywnych emocji i sympatii do prowadzących jak i dla Biblioteki. Mimo, że projekt dobiega końca, nam nie brakuje pomysłów na kontynuację zajęć. Wkrótce spotkamy się na zajęciach wokół tematyki popularnonaukowej dla dzieci w nowym cyklu: Strefa Młodego Naukowca na których będziemy się uczyć wielu ciekawych rzeczy poprzez zabawę.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych WOLONTARIUSZY: Wandy Potoczek, Małgorzaty Kochanowicz, Dominika Jaworskiego, Jacka Chrząścika, Natalii Jekiel, Agnieszki Mendeli. Dziękujemy za Wasz uśmiech, zapał do pracy i za poświęcony czas.
Dziękujemy również naszemu koledze Karolowi Wójtowiczowi za montaż nagrodzonego filmu.
Celem projektu Para buch! Książka w ruch! była promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. Podczas spotkań prowadzone były zajęcia obejmujące głośne czytanie oraz działania popularyzujące książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM: nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki. Dzięki projektowi dzieci zyskały przydatne umiejętności, inspiracje i impuls do rozwoju zainteresowań w cenionych w dzisiejszym świecie dziedzinach: nauka, technologia, inżynieria i matematyka.
Projekt Para-buch! Książka w ruch! Para-buch! Książka w ruch!, finansowany był ze środków Deutsche Telekom Stiftung. Umowa o współpracy zawarta pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation.

Fotorelacja z zajęć przeprowadzonych w Oddziale dla Dzieci

Fotorelacja z zajęć przeprowadzonych w Filii Płaza

Nagrodzony film – działania w ramach projektu PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!

Prezentacja multimedialna – działania w ramach projektu PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!

Kliknij TUTAJ i obejrzyj prezentację.