Wystawa z okazji 100.lecia ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM - tym razem możecie ją obejrzeć w Filii os. Południe

Tym razem zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy w Filii os. Południe. 

Termin wystawy  1 – 31 grudnia 2020.

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM BAŁTYCKIM 10 LUTEGO 1920 R.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk.
Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem. Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden większy port. Gdańsk, miał być Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.

Na Pomorze wojska polskie wkroczyły 17 stycznia 1920 r., a 10 lutego dotarły do wybrzeża morskiego. Tego dnia w Pucku zorganizowano uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Pociąg specjalny z gośćmi przybył na dworzec gdański, gdzie starosta dr Józef Wybicki wręczył gen. Hallerowi dwa platynowe pierścienie wykonane specjalnie na ceremonię
zaślubin z morzem na koszt gdańskiej Polonii. Później delegacja pojechała do Pucka. Główne uroczystości zaślubin z morzem odbyły się nad Zatoką Pucką. Dookoła wysokiego masztu ustawili się chorążowie ze sztandarami pułkowymi, nad brzegiem morskim stanął I-szy batalion morski oraz ułani krechowieccy z artylerią. Na zakończenie uroczystości podpisany został przez najważniejsze osobistości AKT EREKCYJNY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM.

Dwudziestolecie międzywojenne to odważna i pełna zmian epoka. To czasy ogromnego optymizmu, budowania, tworzenia, kreacji. Wielu artystów udokumentowało na swoich obrazach zaślubiny Polski z morzem (Julian Fałat, Wojciech Kossak). Artystą uczestniczącym w uroczystości 10 lutego 1920 roku był Henryk Uziembło, wówczas porucznik Wojska Polskiego. Powszechnie wiadomo, że stworzył on dyplom upamiętniający Zaślubiny. Artysta upamiętnił też uroczystość w akwarelach, które reprodukowała prasa donosząca o zajmowaniu Pomorza i uroczystości Zaślubin, przedstawiając generała Hallera na nabrzeżu, w otoczeniu wojskowych, marynarzy i rybaków kaszubskich.


Ciekawostką może być fakt, że na jednej z nich Henryk Uziembło umieścił swój autoportret.
Źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/zaslubiny-polski-z-baltykiem

Scroll to Top