Rok 2021 - Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dokładnie 100 lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński.

Czym tak porywa ten jeden z najwybitniejszych polskich poetów? Nie trzeba go odbrązawiać ani mitologizować, toczyć sporów o recepcję czy talent. Pozostawił po sobie dorobek przebogaty – w historii literatury niebotyczny, jak na krótki okres aktywności poety – a zachowany niemal w całości. Zainspirował wielu swoją prowokacyjnie deklaratywną potrzebą wolności i poświęcenia, wycisnął łzy pokoleniową stratą nieocalałego z pożogi człowieka prawego.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej jego postaci… Obejrzyjcie Państwo:

  • KOLEKCJA zawierająca rękopisy wierszy, opowiadań i szkiców krytycznoliterackich, poza tym jego listy i własnoręcznie wykonane tomiki poezji dedykowane najbliższym osobom, a także rysunki.
  • WYSTAWA on-line poświęcona w całości postaci Baczyńskiego.
  • NAGRANIA ARCHIWALNE Polskiego Radia zamieszczone w serwisie internetowym poświęconym życiu i twórczości poety, który złożony jest z unikatowych opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji Baczyńskiego, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.
  • WIERSZE poety w interpretacjach wielu wybitnych aktorów, a także PIOSENKI do jego tekstów, których posłuchać można w nowym kanale internetowym Radio Baczyński.
  • SŁUCHOWISKO pt. „Baczyński. Apokalipsa” w reżyserii Magdaleny Olszewskiej, które Radio Gdańsk udostępni dzisiaj o godz. 19:00. W słuchowisku wykorzystano fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmenty piosenki „Parasola Piosenka Szturmowa” aut. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”.
  • Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili w piątek MURAL zainspirowany jednym z najpiękniejszych wierszy Baczyńskiego – „Spojrzeniem”. O aktorską interpretację tekstu poprosili Kazimierza Mazura. Mural znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie. 

  • ZNACZEK – Poczta Polska wprowadza z okazji 100. lecia urodzin poety.
Przewiń do góry