Tydzień Literatury Skandynawskiej - dzisiaj LITERATURA OBYCZAJOWA

W dniach 25 – 29 stycznia 2021 zapraszamy wszystkich czytelników na Tydzień literatury skandynawskiej. Każdy dzień będzie przebiegał pod innym hasłem i z innym rodzajem literatury.

Dzisiaj polecamy norweskie sagi! Zapraszamy serdecznie

Singrid Lunde „Akuszerka”– to dramatyczna opowieść o losach 20-letniej Astri, która podejmuje swoje decyzje życiowe, w tym także jaki zawód chciałaby wykonywać. Saga opowiada o życiu i śmierci, o miłości i zdradzie,
o niełatwych wyborach oraz spełnianiu własnych marzeń.

Angelsen Trine „Córka morza”– norweska saga, której akcja rozgrywa się w XIX w., w fascynującej scenerii na wyspie Lofolów. Opowiada o losach młodziutkiej Elisabeth, która wyrusza w świat i rozpoczyna swoją pierwszą pracę.

Lerum Grethe May „Córy życia”- to fascynująca opowieść o kobietach jednego rodu, posiadających wyjątkowe zdolności. Akcja opowieści rozgrywa się w Lyster, w 1651 roku. Na każdą z bohaterek przypada wiele trudnych przeżyć i decyzji, ale mają także swoje chwile radości, przygód i namiętności.

Lien Merete „Dzieci sztormu” – akcja sagi rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w., na norweskiej wyspie Jomfruland, której bohaterką jest Agnete- córka ratownika morskiego, którazwiązuje z Johannesem- tajemniczym myśliwym. Miewa jednak niepokojące wizje, dotyczące swojej przyszłości.

Ingulstad Frid „Przepowiednia księżyca”– saga opowiada o losach Ingebjorg- dziedziczki bogatego rodu, która po śmierci ojca musi wyjść za mąż, aby przejąć rodzinny majątek. Tutaj jednak pojawiają się pewne trudności.

Margit Sandemo „Saga o ludziach lodu”. Saga składa się z 47 tomów. Opowiada o losach magicznego rodu Ludzi Lodu. Tengel Zły- przodek rodu, który napił się ze źródła zła, pozostaje nieśmiertelny. W zamian za to zawiązuje pakt z diabłem, który zobowiązuje do tego, że jedno dziecko w każdym pokoleniu rodu będzie służyło złu.

Angelsen Trine „Thea z dalekiej Północy”- Akcja opowieści rozgrywa się na początku XX w. na norweskich wyspach Lofotach. To opowieść o córce kupca – Thea Lund, wyróżnia się ona wśród mieszkańców małej wsi. Piękna Thea dopiero wkracza w dorosłość, przeżywa pierwsze miłości i odkrywa jak wiele kłamstw było w jej dotychczasowym życiu.

Lien Merete „Zapomniany ogród”. To pasjonująca opowieść o miłości, zdradzie, zazdrości, o ludzkich słabościach oraz trudnych wyborach. Bohaterką sagi jest Emily, która będąc małą dziewczynką przeżywa katastrofę statku, w wyniku której traci pamięć. Kiedy dostaje spadek po ojcu i postanawia spełnić jego testament, a także przypomnieć sobie swoją przeszłość, w jej życiu pojawiają się nagle zacięci wrogowie, ale również pewien tajemniczy mężczyzna.

Scroll to Top