Kardynał Stefan Wyszyński

W tym roku mija 120 lat od urodzin byłego prymasa oraz 40 lat od jego śmierci. Ustanawiając byłego arcybiskupa Gniezna i Warszawy jednym z patronów tego roku, posłowie przypomnieli jego zasługi dla Polski.

„Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kardynał Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności”

– czytamy w treści przyjętej uchwały.

Kardynał Wyszyński wielokrotnie mierzył się z komunistycznym rządem, wrogiemu katolicyzmowi i Kościołowi. Trzyletnie uwięzienie prymasa, który zaprotestował przeciwko zbyt dużej ingerencji władz w życie Kościoła, stało się symbolem jego oporu przeciwko komunizmowi. Kardynał Wyszyński wykorzystał okres aresztu na przygotowanie nowenny poprzedzającej 1000-lecie chrztu Polski. Same obchody millenium okazały się wielkim sukcesem duszpasterskim i politycznym.

7 czerwca 2020 roku kardynał Stefan Wyszyński miał zostać ogłoszony błogosławionym. W związku z pandemią koronawirusa uroczystości beatyfikacyjne zostały przełożone. Ich nowy termin wciąż nie jest znany.

Scroll to Top