Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Sylwia Błach Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory

Ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Albus, 2017

Książka “Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” autorstwa Sylwii Błach to wspaniała gratka dla fanów nadprzyrodzonych i niezidentyfikowanych zjawisk. Na wstępie przeczytamy kilka słów od autorki: skąd się wzięły te stworzenia i dlaczego takie, a nie inne postanowiła umieścić w swojej książce. Co ciekawe sama autorka podpisała się jako Wampirzyca Sylwia.

W książce przeczytamy o 37 budzących strach, lęk czy nawet zachwyt stworzeniach, między innymi o zjawach, gremlinach, czarownicach, wampirach, elfach, rusałkach a nawet o syrenach. Ta książka to doskonała okazja do rozmowy o potworach, demonach, strachu. Każdy rozdział, oprócz krótkiej charakterystyki wybranego stworzenia, zawiera także słowniczek trudnych słów i zwrotów, które występują w tekście. Autorka posiada lekkie pióro, co jest ogromną zaletą tej książki. Na końcu każdego rozdziału znajdują się drabble – krótkie opowiadanie zawierające sto słów. Stanowią one świetne uzupełnienie omawianej kilka akapitów wcześniej postaci. Autorka zachęca do wymyślania i tworzenia swoich własnych opowiadań. Będzie to również doskonała okazja do ćwiczeń wyobraźni dla dzieci.

Uwagę zwracają ilustracje Pauliny Daniluk, które są głównie czarno-białe, jednakże ilustratorka od czasu do czasu sięga po inne kolory.

To pięknie wydana książka dużego formatu, która będzie odpowiednia dla dzieci nieco starszych – powyżej 8 roku życia, które interesują się fantastyką i literaturą grozy. Ciekawe ilustracje i teksty sprawią, że potwory nie będą już takie straszne.

Przygotowała: Bibliotekarka Patrycja / Oddział dla Dzieci

Przewiń do góry