,,Jej wysokość torebka” – książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Joanna Bojańczyk Jej wysokość torebka

Ilustracje: Adam Wójcicki
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019

 

„Jej wysokość torebka” autorstwa Joanny Bojańczyk to ciekawa książka o wzniosłym tytule, opisująca historię torebek. Przy okazji lektury książki poznajemy różne modele i zastosowania dla torb, torebek, plecaków, walizek i teczek. A używają ich wszyscy: listonosze, gospodynie, a nawet królowa. Autorka z humorem opisuje nam prawdziwą historię torebki przez wieki, prezentując różnego rodzaju torby, ale także ludzi, którzy w pewnym stopniu mieli wpływ na rozwój tego potrzebnego dodatku.

Autorka odwołuje się do czasów pradawnych, kiedy w tobołkach wiązano jedzenie, broń czy opał. W starożytnym Egipcie wyplatano koszyki z gałązek traw, trzciny i palmowych liści. Poznajemy średniowieczne sakiewki, płócienne worki…  i tak aż do momentu, kiedy w XX wieku pojawiają się torby, które wszyscy znamy, a wraz z nimi modowe szaleństwo. W książce poruszony jest  temat współczesnych torebek, jest nawet rozdział poświęcony tzw. podróbkom.

Czytając tę książkę możemy zaglądnąć do środka torebek dzięki wspaniałym ilustracjom Adama Wójcickiego. Świetnym pomysłem jest przeznaczenie całych dwóch stron grafiki na zawartość danej torebki – daje to możliwość zabawy z dzieciakiem w zgadywankę i pogadankę.

Książka pięknie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry, wykorzystano dobrej jakości papier, który nadaje elegancji  tej książkowej pozycji. Jej wysokość torebka  skierowana jest do dzieci w wieku 7-12 lat, ale wiele przyjemności sprawi również dorosłym czytelniczkom.

Przygotowała: Bibliotekarka Patrycja / Oddział dla Dzieci

Scroll to Top