O Bibliotece Publicznej im. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė z miasta powiatowego Poniewież na Litwie – nasza siostrzana Biblioteka

Rozpoczynamy współpracę!

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie nawiązała współpracę z Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka (Biblioteka Publiczna im. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė miasta powiatowego Poniewież na Litwie) w ramach Europejskiego Programu Współpracy Bibliotek Publicznych – program NAPLE Biblioteki Siostrzane.

Biblioteki współpracować będą w zakresie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń zawodowych, poszukiwania nowych sposobów promocji czytelnictwa, wzajemnego poznania kultury i dziedzictwa. Dla obu bibliotek jedną z ważnych dziedzin działalności jest zwrócenie szczególnej uwagi na historię i kulturę swojego rodzinnego regionu. Kolejnym polem do udanej współpracy będzie kreatywna promocja czytelnictwa, która jest jednym z podstawowych zadań wszystkich nowoczesnych bibliotek.

O BIBLIOTECE

Powiatowa Biblioteka Publiczna Gabrielė Petkevičaitė-Bitė w Poniewieżu jest główną biblioteką w północno-wschodnim regionie Litwy i jedną z pięciu największych powiatowych (regionalnych) bibliotek publicznych na Litwie.

Została założona w 1922 roku. Biblioteka służy mieszkańcom miasta Poniewież i przyjezdnym z całego powiatu. Jest to główna biblioteka z największym funduszem w północno-wschodnim regionie Litwy. Jest centrum kompetencji bibliotekarzy z 12 bibliotek gminnych powiatu Poniewież. Posiada fundusz ponad pół miliona różnych publikacji (książki, czasopisma, płyty CD, DVD, mapy itp.).

Codziennie do Biblioteki przyjeżdża około 500-600 osób i korzysta z jej usług (wypożyczanie książek, czytanie czasopism, korzystanie z Internetu, kursy obsługi komputera, kluby, imprezy, wystawy itp.).

Biblioteka jest często nazywana głównym ośrodkiem kulturalnym miasta. Nie tylko dlatego, że imprezy wysokiej jakości są bezpłatne i zawsze mają wielu odwiedzających. Tworzy trwałe tradycje i pod jej dachem odbywają się wyjątkowe wydarzenia i realizowane są trwające projekty kulturalne. Corocznie organizuje około 600 wydarzeń kulturalnych, które przyciągają około 19 000 zwiedzających. Dysponuje doskonałą powierzchnią wystawienniczą, a co miesiąc organizuje profesjonalne wystawy sztuki ze środków litewskich muzeów i kolekcji prywatnych. Poprzez działalność kulturalną Biblioteka skupia różne środowiska – twórcze dzieci i młodzież, wykształconych i patriotycznych dorosłych, poszukujących duchowego bezpieczeństwa seniorów.

Biblioteka posiada doskonałe przestrzenie do różnorodnych działań kulturalnych: salę konferencyjną, przestrzeń wystawienniczą, taras atrium, wielofunkcyjną przestrzeń do działalności różnych klubów i właśnie do spędzania wolnego czasu ludzi z różnych pokoleń.

Organizuje wiele wydarzeń – prezentacje książek, spotkania z wybitnymi osobistościami litewskiej kultury i nauki, targi książki, koncerty, spektakle, festiwale literackie, konferencje.

Bogactwo dziedzictwa kulturowego miasta Poniewież jest dostępne dla czytelników w portalu bibliotecznym „Panevėžys Region Virtually”. Od 1998 roku Biblioteka organizuje konferencje naukowe na temat historycznego rozwoju książki i bibliotek regionu poniewieskiego.

Biblioteka dba o młodych ludzi. Są zapraszani do biblioteki aby pomóc im wyrazić siebie oraz pobudzić ich kreatywność. „Open Space for Youth” to miejsce do sensownego spędzania czasu wolnego: spotkań z przyjaciółmi, zafundowania sobie kawy lub herbaty, grania w gry planszowe, realizowania pomysłów, spędzania wolnego czasu po szkole, wolontariatu, zadań towarzyskich, zarezerwować miejsce na spotkania, organizować imprezy i zajęcia, uczestniczyć w różnych klubach dyskusyjnych.

ZEN jest związany z twoim wewnętrznym skupieniem. Dlatego strefa „ZEN ZONE” pomaga: poczuć uspokajającą atmosferę ZEN, zapoznać się z japońską kulturą i uwolnić swoją kreatywność. ZEN ZONE ma na celu odprężenie umysłu otaczając zielenią, morskim piaskiem i wyciszeniem.

„Wirtualne Studio Graficzne” to przestrzeń do spędzania wolnego czasu i rozwoju osobistego młodych ludzi. Organizowane tu zajęcia zapewniają szkolenia techniczne, specyficzne umiejętności. Znajdziesz tutaj: studio fotograficzne z niezbędnym sprzętem do rozwijania swoich umiejętności fotograficznych i organizacji sesji zdjęciowej. Znajdziesz tu również ciekawe książki o sztuce fotografii, sprzęt do wirtualnej rzeczywistości, tablety graficzne, drukarka 3d.

W bibliotece znajdują się inne przestrzenie do nauki i spędzania wolnego czasu:

„Discovery space” (otwarta przestrzeń przeznaczona do nauki i współpracy, na której znajdują się stacje robocze z komputerami i tabletami graficznymi) 

„Przestrzeń sensoryczna” (przeznaczona do nauki, relaksu i koncentracji, zapewniająca innowacyjną technologię, łączącą różne kolory świateł, szeroką gamę ścieżek dźwiękowych i filmów)

„Makerspace” (laboratorium technologii informacyjnych i robotyki dla młodych odwiedzających bibliotekę).

Odwiedzający bibliotekę mogą wybierać kluby biblioteczne w zależności od ich hobby, zainteresowań lub wieku: angielski klub konwersacyjny LET’S TALK, klub seniora, klub książki, spotkania dla mam. Biblioteka utrzymuje międzynarodowe kontakty z europejskimi bibliotekami publicznymi w ramach programu NAPLE Siostrzane Biblioteki. Biblioteka publiczna Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ma siostrzane biblioteki w Huesca i Arucas (Hiszpania), Pyhayoki i Kuusamo (Finlandia), Chrzanowie (Polska) i Saronida (Grecja). Biblioteka współpracuje również z partnerami w Czechach (Biblioteka Regionalna w Karlowych Warach) i Chorwacji (Biblioteka Miejska w Rijece).

Scroll to Top