Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Wanda Chotomska „Panna Kreseczka”

Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Wydawnictwo Muza, Warszawa 2014

Całkiem niedawno, 8 lutego, swoje 90 urodziny obchodziłby nieżyjący już niestety od roku Bohdan Butenko – rysownik, grafik, plakacista, autor wielu książek i komiksów dla dzieci. Znakomity artysta, którego styl – jedyny w swoim rodzaju i pełen humoru – rozpoznaje wiele pokoleń czytelników, a jego charakterystyczny podpis „Butenko pinxit” (łac. „Narysował Butenko”) na zawsze wpisał się do kanonu i od razu budzi skojarzenia z niepowtarzalną kreską autora.

Panna Kreseczka to bohaterka historyjek obrazkowych, które ukazywały się na łamach „Świerszczyka” w latach 1958 – 1959. Dzięki uprzejmości Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki publicznej m.st. Warszawy, które udostępniło zbiory archiwalne czasopisma „Świerszczyk”, wydawnictwo Muza wydało zbiorczy tom opowiastek o narysowanej na płocie Pannie Kreseczce autorstwa Wandy Chotomskiej w opracowaniu graficznym właśnie Bohdana Butenki. Wanda Chotomska (1929 – 2017) napisała wiele utworów dla dzieci – wierszy, opowiadań, słuchowisk muzycznych i audycji telewizyjnych (w tym scenariuszy popularnego programu „Jacek i Agatka”, emitowanego przez Telewizję Polską od 1962 roku przez dziesięć lat) i była jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sceny literackiej, a jej utwory – m.in. kultowe „Tygrysy jedzą irysy” czy „Kurczę blade” bawią również dzisiaj.

Wygląda na to, że tytułowa Panna Kreseczka znalazła się w doborowym towarzystwie wybitnego duetu autorów i nie miała wyjścia – jej przygody musiały być ciekawe, zabawne i odpowiednio absurdalne, żeby zachwycić dzieci i ich rodziców. I tak właśnie jest. Od pierwszej strony i prostego pomysłu rozpoczyna się wyprawa w niczym nieokiełznany świat wyobraźni i humoru autorów.

Panna Kreseczka narysowana czarną kredką przez jakiegoś urwisa postanawia zejść z płotu i korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji: wsiada na barana pewnemu panu, który oparł się o płot plecami. A potem to już wciągający wir przygód, ciągnący się od pierwszej do ostatniej strony, dynamicznie opowiedziany za pomocą fantastycznych rymów Wandy Chotomskiej.

„Panna Kreseczka” to komiks adresowany do mniej więcej 5, 6 latków – dla młodszych absurdalny humor może być zbyt abstrakcyjny, a dla starszych historyjki mogą okazać się zbyt dziecinne. Chociaż z drugiej strony… ja się bawiłam przednio przy lekturze.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Przewiń do góry