Tydzień Literatury Rosyjskiej. ARCYDZIEŁA LITERATURY ROSYJSKIEJ - wystawka. Filia os. Południe.

Filia os. Południe w dniach 22-26.03 zaprasza na Tydzień Literatury Rosyjskiej.

Już dzisiaj możecie obejrzeć wystawkę – Arcydzieła Literatury Rosyjskiej, na której przedstawione są najwybitniejsze dzieła pisarzy rosyjskich. Wystawka potrwa do 2 kwietnia.

Rosyjskie arcydzieła

„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow

To jedno z najwybitniejszych arcydzieł literatury rosyjskiej. Autor pisał dzieło przez 13 lat (w latach 1928-1940). Książka ukazała się w druku po 40 latach od śmierci Bułhakowa i natychmiast stała się światowym bestsellerem. To wielowątkowa powieść, której akcja przenosi się z Moskwy czasu Stalina do Palestyny za czasów Jezusa i Poncujsza Piłata. Pokazuje groteskowy obraz Rosji lat trzydziestych z jej realiami obyczajowymi. Fascynujący i ponadczasowy obraz walki dobra i zła. Język bardzo bogaty, niesamowicie wyraziste postacie, ilość zdarzeń oraz wciągająca akcja powieści, nie pozwala się nudzić nawet na moment.

"Białe noce" Fiodor Dostojewski

Książka zawiera dwa opowiadania pt. „Białe noce” i „Łagodna”. „Białe noce”- przedstawia postać naiwnego marzyciela pogrążonego we własnym świecie. Natomiast „Łagodna” to studium psychologiczne mężczyzny, którego żona popełniła samobójstwo.

"Biesy" Fiodor Dostojewski

To wielowątkowa, diaboliczna opowieść o tym jak szlachetne idee indywidualnej wolności w umysłach ludzi na wolność niegotowych, kształtowanych carskim uciskiem, przeradzają się w idee nihilizmu, bezwładne ruchy rewolucyjne i terroryzm. Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, są krzywym zwierciadłem ówczesnych.

"Idiota" Fiodor Dostojewski

Główny bohater to książę - Lew Myszkin, który bez grosza przy duszy przyjeżdża do Rosji, by objąć spory majątek. Poprzez swą dobrotliwość, pokorę oraz irytującą wręcz naiwną ufność do ludzi, zawdzięcza swój tytułowy przydomek. Myszkin to postać jakby z innego czasu i świata, być może zagubiona wprost z Ewangelii w XIX-wiecznym świecie, bezwzględnym dla słabych, pełnym nierówności i złych namiętności. Książę Myszkin chce naśladować Chrystusa, chce być człowiekiem przepięknym, ale wikła się w sieci, które na niego nastawia złość i pożądliwość ludzka. To zarazem arcydzieło dwóch portretów kobiecych, Nastazji Filipownej i Agłai Iwanownej, pomiędzy których uczucia rozdarte jest serce księcia.

„Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski

To bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia. Pomysł historii Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę, zrodził się prawdopodobnie, kiedy autor przebywał na katordze, a jego współwięźniami byli między innymi mordercy. Dostojewski nadał swojemu bohaterowi cechy człowieka zatraconego we własnym egoizmie, uważającego się za jednostkę wybitną, stworzoną do wielkich czynów, w pełni uprawnioną do eliminacji osób „zwykłych, bezużytecznych oraz plugawych”. Ale skazał go na totalny upadek. Za haniebne czyny czeka bowiem Rodię sroga kara.

„Jeden dzień Iwana Denisowicza" Aleksande Sołżenicyn

Książka opisuje jeden dzień więźnia sowieckiego łagru, Iwana Denisowicza Szuchowa i jest pierwszym utworem laureata literackiej Nagrody Nobla. Po opublikowaniu tytuł ten przyniósł autorowi międzynarodowy rozgłos. Przez 25 lat obowiązywał w Polsce zakaz jego drukowania. Oparta na wątkach autobiograficznych opowieść w realistyczny sposób odtwarza losy zwykłego człowieka zesłanego do gułagu.

"Anna Karenina" Lew Tołstoj

Główna bohaterka wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć. To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko

"Wojna i pokój" Tołstoj i Lew

Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy obywateli Cesarstwa Rosyjskiego w czasach wojen napoleońskich. Wierne tło historyczne oraz wciągająca fabuła obejmująca bohaterów z różnych klas społecznych sprawiają, że czytelnicy z zapartym tchem śledzą wojenne zawieruchy, wystawne przyjęcia i polityczne decyzje.

Źródło: https://lubimyczytac.pl

Przewiń do góry