Tydzień Literatury Rosyjskiej. LITERATURA OBYCZAJOWA. Filia os. Południe.

Tydzień Literatury Rosyjskiej. LITERATURA OBYCZAJOWA. Filia os. Południe.

W dniach 22 – 26 marca zapraszamy wszystkich czytelników na Tydzień Literatury Rosyjskiej online, gdzie każdy dzień  przebiegał będzie pod innym hasłem i z innym rodzajem literatury.

W drugim dniu Tygodnia Literatury Rosyjskiej Filia os. proponujemy rosyjską literaturę obyczajową.
Przedstawiamy najciekawsze rosyjskie książki obyczajowe.

Najciekawsze rosyjskie książki obyczajowe dostępne w Filii os. Południe

Anna Borisowa (Boris Akunin), Pory roku Wydaw. Znak, Kraków 2013

„Pory roku to napisana z rozmachem i misternie skonstruowana powieść, odsyłająca do najlepszych rosyjskich wzorców. To historia pięknej miłości, połączona z fascynującą opowieścią o kruchości życia i tęsknocie za wieczną młodością”. (Nota wydawcy)

Elvira Baryakina, Burzliwa epoka. Próśzyński i Ska, Warszawa 2010-2015 T.1. Miłość w czasach rewolucji T.2. Biały Szanghaj T.3 Sowiecki książę

Burzliwa epoka, to trzytomowa powieść o losach rodziny Rogowów przedstawiona na tle wydarzeń historycznych od Rewolucji Październikowej po brutalne czasy Stalina. Powieść opowiada o ludziach i wielkiej miłości, która w wyniku burz i nawałnic przemian narażona jest na wiele przeciwności losu. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów powieści możecie dowiedzieć się wypożyczając trzytomowa powieść Elviry Baryaikny.

Vladimir Nabokov, Król, dama, walet Wydaw. Literackie MUZA SA, Warszawa 2004

„Druga powieść w dorobku jednego z największych twórców prozy artystycznej XX wieku, Vladimira Nabokova, to książka niesłychanie zręcznie napisana, efektownie obnażająca chwyty literackie, chętnie posługująca się deziluzją. Jest w niej zapowiedź wielu motywów i zabiegów charakterystycznych dla późniejszej twórczości pisarza, nie wyłączając Loility. Krańcowo niebanalnie opowiedziana historia krańcowo banalnego trójkąta, pełna aluzji do innych powieści o zdradzie małżeńskiej… A także historia zaplanowanej zbrodni i gry z losem, a może z autorem we własnej osobie”. (Nota wydawcy)

Wiktor Pielewin, Generation „P” Wydaw. W.A.B., Warszawa 2002

„Pierwsza na polskim rynku książka najpoczytniejszego rosyjskiego pisarza. Tytułowe Pokolenie P odnosi się do "generacji Pepsi-Coli", młodzieży układającej sobie życie już w nowej Rosji – jak na przykład bohater powieści, student Instytutu Literatury. Niespodziewanie robi on zawrotną karierę jako copywriter. Pracując dla potężnych "nowych Rosjan", poznaje zdumiewającą prawdę: rosyjski wielki biznes i polityka, znane szarym ludziom z mediów, okazują się złudą, jakiej nie domyśla się nikt. Jak ta iluzja jest możliwa i jak wobec niej zachowa się nasz Wowa Tatarski?”. („Pierwsza na polskim rynku książka najpoczytniejszego rosyjskiego pisarza. Tytułowe Pokolenie P odnosi się do "generacji Pepsi-Coli", młodzieży układającej sobie życie już w nowej Rosji – jak na przykład bohater powieści, student Instytutu Literatury. Niespodziewanie robi on zawrotną karierę jako copywriter. Pracując dla potężnych "nowych Rosjan", poznaje zdumiewającą prawdę: rosyjski wielki biznes i polityka, znane szarym ludziom z mediów, okazują się złudą, jakiej nie domyśla się nikt. Jak ta iluzja jest możliwa i jak wobec niej zachowa się nasz Wowa Tatarski?”. (https://ksiegarnia.pwn.pl)

Scroll to Top